Özellikle kadınların daha çok başvurduğu yüz gençleştirme ameliyatı birbirinden farklı yöntemlerle uygulanabiliyor. Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu yüz gençleştirme operasyonu ile ilgili en merak edilen soruları yanıtladı. 

1. Yüz gençleştirme nedir?

Yüz gençleştirme, yüzde oluşan kırışıklık ve sarkmalara yani gözle görülür şekilde gelişen yaşlanma belirtilerinin, yapılacak cerrahi müdahale ile düzeltilmesidir.

2. Yüz gençleştirmede yaşın önemi

Yüz gençleştirme operasyonu 2 şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Daha genç kişiler için, yani 25 – 35 yaş arası, ameliyatsız yöntemler tercih edilirken 40 yaş ve üzerindeki kişiler için dolgu ameliyatları kullanılmaktadır.

3. En çok tercih edilen yüz gençleştirme yöntemleri

10 – 15 senelik uzun bir süre boyunca yüz gençleştirme ameliyatlarında en sık kullanılan ameliyatsız yöntem botokstur. Yapılacak küçük operasyonlarla dahi kişi 4-5 yaş gençleşebilmektedir. Botokstan sonra en sık kullanılan diğer yöntemse yeni dolgu uygulamalarıdır. Dudak ve çevresine yapılan yeni dolgu operasyonları bu bölgelerin çok daha canlı durmasını sağlamaktadır.

4. İleri yaşlar için kullanılan dolgu yöntemi nedir?

Özellikle 35 ve 40’lı yaşlardaki kişiler için doğal dolgu yöntemleri daha sık kullanılmaktadır. Bu yöntem diğer yöntemlere nazaran daha ciddi bir operasyon gerektirmektedir çünkü daha farklı süreçlerle gerçekleştirilmektedir. Kişinin kendi karın bölgesinden alınan yağ dokusu yüz bölgesine uygulanır ve bu işlemin ardından yüzün daha diri hale gelmektedir. Doğal dolgu operasyonu, diğer yüz gençleştirme ameliyatlarına göre etki açısından daha uzun süre dayanmaktadır.

5. Peeling çeşitleri ve yüz germe yöntemleri

Bitkisel ve kimyasal olmak üzere 2 çeşit peeling operasyonu söz konusudur. Yapılan çalışmaların arından yüz, daha genç daha az lekeli bir görünüme sahip oluyor. Yüz germe konusunda da birbirinden farklı yöntemler bulunmaktadır ancak bu işlemlere başvurulmadan önce ne kadar etkili olduğu üzerine konuşulmalıdır. Çünkü bazı operasyonların etkili olma süresi daha uzunken bazıları da daha kısadır. 

6. Yüz gençleştirme ameliyatı sonrası

Yüz gençleştirme ameliyatları genellikle 1 günlük bir süreyi kapsıyor. Genel anesteziden sonra yapılan operasyonların ertesi günü hasta taburcu edilmektedir. 10 – 15 günlük istirahat süreci sonrasında da kişi gündelik yaşamına devam edebilmektedir.

Alt etiket: yüz gençleştirme yöntemleri, doğal yüz gençleştirme yöntemleri