Bonn Üniversitesi'nde yapılan araştırma, tıpta "flörtöz kimyasal" olarak adlandırılan "oksitosin" hormonunun, erkeklerin sevgililerini daha çekici bulmasına neden olduğunu ortaya koydu.

Yapılan araştırma kapsamında, erkeklere önce aşık oldukları kişilerin fotoğrafı gösterildi, ardından da katılımcılara burun spreyi ile "oksitosin" hormonu verildi. Hormonun verilmesinden sonra yine aynı fotoğraflar gösterildi ve sevgililerini ne kadar çekici buldukları soruldu. Değişimin izlenebilmesi için katılımcı erkeklerin beyin MR'ları çekildi. Araştırmaya katılan erkeklere uzun zamandır tanıdıkları arkadaşları veya tanımadıkları kadınların fotoğrafları da gösterildi.Araştırma sonunda, erkeklerin oksitosin verildikten sonra partnerlerini diğer kadınlardan çok daha çekici buldukları, beyin MR'larında belirlendi. Oksitosin hormonunun, sadece partnerler üzerinde etkili olduğu, yabancılar ya da diğer arkadaşlarda çekiciliğe neden olmadığı savunuldu. Araştırmacılar, oksitosin hormonunun tek eşliliği sağlamak gibi bir görevi olduğunu ileri sürüyor.

"Sadakatin, erkeklerde hangi faktörlere bağlı geliştiği bilinmiyor"

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Gazi Üniversitesi Endokrinoloji ve Metabolizma Öğretim Üyesi Prof. Dr. Göksun Ayvaz, oksitosinin beynin hipotalamus denilen kısmında salgılanan ve düz kasların kasılmasını sağlayan bir hormon olduğunu söyledi. Göksun Ayvaz, bu özellik sayesinde hormonun, doğum esnasında rahmin kasılarak bebeğin doğum kanalında ilerlemesini sağladığını ve loğusalıkta süt bezlerinde bulunan sütün dışarı atılmasına yardımcı olduğunu belirtti. Bu fonksiyonlarının dışında hormonun başka bir görevi olmadığının uzun yıllar boyunca düşünüldüğünü, fakat  bunun için araştırma yapıldığını ifade eden Ayvaz, insan ve hayvan üzerinde yapılan en son çalışmalarda, oksitosin hormonunun sosyalleşme ve eşlerle ilişkide rol oynayabileceğinin ortaya konulduğunu vurguladı.

Ayvaz, Eşlerin birbirlerine destek olması, kucaklaşması, masaj yapılması halinde oksitosin düzeylerinin arttığı, ayrıca hormonun sevgililerde sevgilisi olmayanlara göre daha yüksek düzeylerde olduğunun  gösterildiğini de ifade etti. Ayvaz, oksitosin hormonunun tek eşlilikte önemli payı olduğuna vurgu yaparak, sadakatin erkeklerde hangi etkenlere bağlı olarak geliştiğinin şu an için pek fazla bilinmediğini de söyledi. Araştırmalarda insanlara burun spreyi ile oksitosin verilmesinin sosyal uyarıların beyinde işlenmesini artırdığı ve güven, sadakat, heyecan gibi duyguları ayarladığı gösterilmiştir. Oksitosinin aynı zamanda erkekleri istenmeyen fakat dışarıdan gelen sosyal uyarılardan da koruduğu belirlenmiştir." Bilim insanlarının yaptıkları çalışmada erkek ve kadın arasındaki romantik cazibenin oluşmasında oksitosinin rolünün olduğuna dair belirtiler elde edildiğine işaret eden Ayvaz, "Oksitosin hormonu verildikten sonra kendi sevgili veya eşlerinin ve diğer tanıdıkları kadınların fotoğrafları gösterilmiş ve fonksiyonel beyin MR'ları çekilerek erkeklerin kendi eşlerinin yüzlerini daha çekici buldukları anlaşılmıştır. Bu yolla erkeklerin eşlerine ve olan sadakatlerinin artabileceği belirtilmiştir" dedi. Ayvaz, "Belki de bir gün monogami ve eş sadakati konusunda dünya üzerindeki ender canlılardan biri olan insanın, özellikle de erkeklerin, oksitosin hormonu veya bunun salgılanmasını artıracak ilaçlar vererek daha sosyal olmaları, eşlerini daha çekici bulmaları ve eşlerine daha sadık olmaları sağlanabilir" diye konuştu.