Amerikan Kanser Enstitüsü (NCI) verilerine göre lenfoma görülme sıklığı son 10 yılda büyük artış gösterdi. ABD’de bir yılda ortalama 80 bin lenfoma tanısı konuyor. Bilim insanları, Türkiye'de de hastalığın giderek arttığına dikkat çekiyor.

Lenfoma hastalığındaki artış endişe veriyor. Amerikan Kanser Enstitüsü’nün istatistiklerine göre ABD'de her yıl yaklaşık 80 bin kişiye lenfoma tanısı konuyor. Ülkemizde ise 100 bin kişiden 20’sinde lenfomanın görüldüğü tahmin ediliyor. Artışın sebeplerinden biri ortalama insan ömrünün uzaması olarak belirtiliyor. Lenfoma hastalığında yaşlılık, önemli bir risk faktörü taşıyor.

Lösemi Lenfoma Miyelom Hastaları ve Araştırma Eğitim Birliği (LLMBIR), hastalığa dikkat çekmek için Ankara Ahlatlıbel’de bir yürüyüş düzenledi. LLMBIR Derneği Başkanı Prof. Dr. Muhit Özcan, lenfomadaki artışın sebepleri hakkında şunları belirtti: “İnsan ömrünün uzaması güzel fakat yaşlılık lenfomada önemli bir risk faktörü. Ülkemizin yaşlı nüfusu giderek artıyor. Yaşam süresinin artması ile önümüzdeki yıllarda lenfomalı hasta sayısının da artması bekleniyor. Lenfoma tedavisi, başarısı yüksek olan bir hastalık fakat tedavi maliyetinin oldukça yüksek olması nedeniyle ülke ekonomisini yakından ilgilendirmekte. Özellikle zamanında teşhis edilememesi, tedavi başarısını azaltarak maliyetlerin çoğalmasına neden oluyor.”

Sigara kullanımının lenfoma riskini artırdığını belirten uzmanlar, her gün muhakkak yürüyüş yapılmasını öneriyor.