Gözdeki kırma kusurlarında lazer tedavisi kolay ve çok sık kullanılan bir yöntem haline gelmiştir. 1980’den beri uygulanan bu tedavi yönteminin başarı yüzdesi oldukça yüksektir. Halk arasında kulaktan kulağa dolaşan lazer tedavisinin renk körlüğü yaptığı, katarak oluşturduğu, retinanın zarar gördüğü gibi söylentiler, yapılan her başarılı ameliyat neticesinde spekülasyon şeklini alıyor. Hastanın doğru doktor, doğru merkez ve tedaviyi seçtikten sonra doktorun tavsiyelerine uymasıyla bu tedavi yönteminin başarısı çok yüksektir.

1. Lazer tedavisi için yaş ve göz derecesi kriterleri

Lazer göz tedavisi için en uygun yaş 18-55 yaş arasındaki kişilerdir. 18 yaşından küçük olan hastaların göz gelişimi daha tamamlanmadığı için sakıncalı olabilir. 55 yaşından sonraki kişilerde göz merceklerinde sertleşme görülür ve bu da tedavinin başarı derecesini düşürebilir. Gözlük derecesi miyoplarda 8, hipermetroplarda 4 ve astigmatizmada 5 dioptriye kadar olan hastalar lazer ameliyatı için uygun hastalardır. Daha yüksek numaraya sahip olan hastaların göz sağlığının güvenliği ve görsel başarı açısından bakıldığında tehlike oluşturabilecek tedavilerdir.

2. Lazer tedavisine kimler uygun değildir?

Lazer tedavileri gebeler ve emziren anneler için uygun değildir. Ayrıca hastanın gözlük numarasında son bir yıl içinde değişim olmaması gerekir. Hastanın aktif bir göz enfeksiyonu olmaması gerekir. Diyabet hastalarıysa iyileşme süresinde bazı sorunlar yaşayabilirler bu yüzden lazer tedavisine doktorlarına danışarak başlamaları doğru bir karar olacaktır. Bunların yanı sıra önceden göz tedavisi ya da ameliyatı olmuş hastaların bazıları lazer tedavisi için uygun olmayabilir.

3. Lazer ameliyatları ne kadar sürer?

Lazer ameliyatları yaklaşık 5 ile 10 dakika arasında süren kısa ameliyatlardır.

4. Lazer ameliyatları ağrı oluşmasına neden olur mu?

Lazer tedavisi, gözdeki damarsız doku olan kornea üzerinde yapıldığından dolayı kanamaya neden olan bir ameliyat değildir. Göz lazer ameliyatları damla anestezi ile ağrısız ve acısız yapılan ameliyatlardır. Ameliyatın ardından ilk 6 saatte ise sulanma, batma ve ağrı gibi geçici sorunlar oluşabilir. Doktorun tercihine bağlı olarak ağrının daha az hissedilmesi için kontakt lens uygulanabilir.

5. Tedavi sonrası dikkat edilecekler nelerdir?

Tedavi sonrasında gözlerin bandajlanma işlemine gerek yoktur ve özellikle doktorun önerdiği damlaların doğru şekilde kullanılması tedavinin başarısı için önemlidir. Lazer uygulamasından sonra ilk gün gözle oynanmaması ve banyo yapılmaması gerekir. Tedavinin ardından gelen batma ve sulanma şikâyetleri olağan ve geçici bir durumdur.

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Barış YENİAD