Türk Toraks Derneği, Dünya’da KOAH’a olan farkındalığı artırmak amacıyla kurulan GOLD (Global Initiative of Obstructive Lung Disease), T.C. Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü öncülüğünde ortak gerçekleştirilen Türkiye GARD (Global Alliance Against Chronic Respiratory Diseases) projesi kapsamında her yıl Dünya KOAH Günü’nde etkinlikler düzenlenerek insanların hastalığa karşı olan bilincinin artırılması hedefleniyor.

19 Kasım Dünya KOAH Günü kapsamında yapılan etkinliklerin ana temasını “Daha sağlıklı bir yaşam için, KOAH olmamak için, KOAH’ınızın ilerlememesi için yürüyün. Her gün bir adım daha fazla!” sözleriyle duyuran Türk Toraks Derneği yaptığı açıklamada, “KOAH olduğu tespit edilen hastaların haftada iki saat veya daha uzun süreli yürüyüş  yapması durumunda hem KOAH sebebiyle hastaneye başvurularda hem de bu hastalık sebebiyle ortaya çıkan ölüm oranlarında %30‐40 azalma belirlenmiştir” ifadeleri kullanıldı.

KOAH hastalığının solunum yollarındaki mikroplarla oluşmayan bir iltihaplanma sonucu ortaya çıkan ilerleyici bir akciğer hastalığı olduğunun altını çizen Türk Toraks Derneği Başkanı Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu, hastalığın 40 yaş ve üstü erişkin kimselerde yüzde 15 – 20 daha fazla görüldüğünü vurguladı. 

Yaklaşık her 10 KOAH vakasından yalnızca bir kişinin doktor yardımı alarak doğru tanı aldığını ifade eden Yorgancıoğlu, "Bu konuda konuşmak gerekirse, Türkiye’de bulunan 3 - 5 milyon KOAH’lı hastanın yalnızca 300 - 500 bini kendisinde bu hastalığın olduğunu bilmektedir” dedi.

En çok öldüren 4’üncü hastalık KOAH

Dünya’da ve Türkiye’de insanların KOAH hastalığıyla ilgili yeterli bilgiye sahip olmaması, hastalığın erken tanısını ve doğru tedavisini zora sokmaktadır diyen Yorgancıoğlu şu bilgileri iletti: “Günümüzde dünyada tüm ölümler sıralamasında 4’üncü ölüm nedeni, bulaşıcı olmayan hastalıklar içinde ise 3’üncü ölüm nedeni olan KOAH, tüm ölümlerin de yüzde 5,5’inden sorumludur. Türkiye’de de durum farklı değil. Solunum sistemi rahatsızlıkları tüm ölümler içerisinde en çok görülen 4’üncü ölüm nedenidir ve bu ölüm sebeplerinin yüzde 61,5’i Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’dır.”

KOAH olmamak için sigaradan uzak durun

Sigara içenlerde, içmeyenlere kıyasla, daha fazla solunum güçlüğü şikâyetlerine ve daha yüksek KOAH ölüm oranlarına sahiptirler diyen Yorgancıoğlu, “KOAH hastalığının oluşması için tüm dünyada en yaygın görülen tehlike faktörü sigara dumanıdır. Pipo, puro, nargile ve benzeri tütün kullanımı ve çevresel tütün dumanı da KOAH oluşumuna sebep olabilmektedir. Son zamanlarda sıklıkla altı çizilen ‘fiziksel aktivite yoksunluğu’ da artık bir risk sebebi sayılmaktadır.

KOAH’ın ilerleyici bir hastalık olsa da doğru önlemler alındığı takdirde tedavi edilebilir bir rahatsızlık olduğunun önemini vurgulayan Prof. Dr. Yorgancıoğlu konuyla ilgili şunları aktardı: “KOAH olduğu tespit edilen bir kimsenin ilk işi sigarayı bırakmak olmalıdır. Sigara bağımlılığı tedavi ile çözülen bir rahatsızlıktır. Bunların yanı sıra grip ve zatürre aşılarının tamamlanması, nefes yoluyla alınan ilaç tedavisinin ve fiziksel aktivitenin uygulanması durumunda; hastalık gelişimi, hastalığın daha kötüye gitmeyi ve kötü sonuçlarının önlenmesinde önemli bir adımdır. Herkesin kolaylıkla yerine getirebileceği bir aktivite olan yürüyüş, rahatsızlığın iyileştirilmesi ve KOAH’tan korunmak için yeterlidir.“