Havaların çok soğuk olduğu kış aylarında, vücudun direnci zayıfladığı için sağlığımıza daha fazla özen göstermemiz gerekiyor. Özellikle de bağışıklık sistemi zayıf olanlar, küçük çocuklar, böbrek ve karaciğer yetmezliği olanlar, kanser, akciğer ve kalp hastaları, yaşlı insanlar soğuk havalarda çok daha kolay hasta olurlar.

1. Uzun süre dışarıda kalmayın

Dışarıda geçirilecek süre mümkün olduğunca kısa tutulmalıdır. Soğuk havaya maruz kalınan süre uzadıkça vücudun mücadele edecek enerjisi de tükenir ve daha kolay hasta olunur.

2. Vücudun hassas bölgelerini koruyun

Vücudun soğuğa en dayanıksız bölgeleri; parmaklar, ayaklar, eller, baş, kulak ve burundur. Bu bölgelerin daha sıcak tutulması gerekir.

3. Akciğer ve kalp hastasıysanız daha dikkatli olun

Burun ve ağız yoluyla ciğerlere çekilen soğuk hava, akciğer rahatsızlığı olanların grip, nezle ve zatürre riskini arttırır. Bu nedenle akciğer ve kalp hastalarının soğuk havalarda mümkün olduğunca dışarı çıkmamaları gerekir.

4. Tansiyon hastasıysanız ilaçlarınızı yanınıza alın

Yüksek tansiyon hastalarının soğuk hava nedeniyle parmak, ayak, el, baş, kulak ve burun kılcal damarları büzüşebilir. Bunun sonucunda da tansiyonları yükselebilir. Dışarı çıkılırken ilaçların mutlaka alınması gerekir.

5. Bol miktarda sıvı tüketin

Soğuk havalarda vücuda yeteri kadar sıvı girmezse, vücudun bazı bölgelerindeki kılcal damarlarda daralma meydana gelir. Bu durum da soğuk yanığı, donma gibi sonuçlar ortaya çıkarır.

6. Kaymalara ve düşmelere dikkat edin

Soğuk havalardaki buzlanma ve kayganlık nedeniyle düşmeye bağlı olarak birçok kırık meydana gelebiliyor. Destek alınarak yürünmesi ve ellerin ceplere sokulmaması sayesinde düşmenin önüne geçilebilir.