Birçok sebze ve meyvenin hem sağlığımızı koruma hem de hastalıkları iyileştirme konusunda işe yaradığını biliyoruz.  Time Dergisi’nde "Kimsenin bilmediği çok sağlıklı 10 yiyecek" başlığıyla yayınlanan bu 10 bitki, çok değerli olmasına rağmen büyük bir bölümü ülkemizde bilinmiyor. Bu sebze ve meyveler vücudumuzun ihtiyaç duyduğu birçok vitamin ve minerali içeriyor. 

1. Limequat

Yeşil limon ve kamkata karışımı gibi gözüken limequat, boyut konusunda farkını belli ediyor, çünkü boyutu fındık büyüklüğündedir. Temmuz ile kasım arasındaki dönemde marketlerdeki yerini alan bu küçük bitki C vitamini yönünden oldukça zengindir. Bunun yanı sıra güçlü bir lif deposudur.

2. Wakame

Bir deniz yosunu olarak karşımıza çıkan wakame salata ve sebzeli çorbaların vazgeçilmezlerinden birisi. Antioksidan açısından önemli bir bitki olan wakame düşük kalorisiyle de kilo almaktan korkanların yardımına koşuyor.

3. Pu-erh Çayı

Çin’in Yunnan bölgesinde yetiştirilen Pu-erh çayı zayıflatıcı çaylar sıralamasında birinci sıraya yazılabilir.  Okside özelliği bulunan Pu-erh kırmızı çay olarak da biliniyor. Pu-erh çayı şarap gibi yıllandıkça tadını daha iyi buluyor. Polifenoler zengini olan bu çayın ayrıca kolestrolü dengeleyici etkisi de bulunuyor.

4. Pomelo

Kavuna oranla daha ekşi bir tadı olan pomelo görünüş yönünden greyfurtun yeşil haline benziyor. ABD'de Kaliforniya eyaletinde yetiştirilen bitki, yaz ve sonbahar mevsimlerinde raflardaki yerini alıyor. Kalorisi oldukça düşük olan pomelo meyvesi potasyum yönünden zengin. Bunun yanı sıra iyi bir lif deposudur ve kansere karşı savaşan antioksidanları da bünyesinde barındırıyor.

5. Pluot

Pluota ilk baktığınızda kayısı ve erik karşımı bir meyveye benzemektedir. 20 türü bulunan bu meyve lif, A ve C vitamini yönünden oldukça zengindir ve her biri boyutuna göre 40 ile 80 arasında kalori içermektedir. Bu meyve plot sos yapımında da kullanılabiliyor.

6. Helvacı kabağı

Helvacı kabağı bilinen kabak türleri arasında sayılıyor. Dışından bakıldığında dilim dilim olarak gözüküyor ve düz, kirli sarı veya kırmızıya yakın renkleri bulunuyor. Antioksidan özelliği bulunan helvacı kabağı bunların yanı sıra A ve C vitamini de içeriyor. Helvacı kabağı potasyum ve lif açısından çok değerli bir sebze. Hem kaynatılarak hem de çorbası yapılarak tüketilebiliyor.

7. Celeriac

Celeriac görünüş açısından kerevize çok benzemese de lezzet açısından tadı kerevizle birbirine çok yakın. B6, K ve C vitamini içeren celeriac, potasyum ve magnezyum yönünden de zengin. Fiyat yönünden çok da maliyetli olmayan celeriac hem yemeklerde hem de salatada kullanılıyor. 

8. Teff

Daha çok Afrika'nın kuzey bölümlerinde yetiştirilen bir tahıl çeşidi olan teff, demir, manganez, lif, protein, B vitamini ve çinko açısından hafife alınmayacak zenginlikte. Etiyopya’da ekmek yapımı için de kullanılan teff, glutensiz bir besin. Bir bardağı dolduracak kadar pişirilmiş olan teff, günlük kalsiyum ihtiyacımızın yüzde 40'nı karşıladığı gibi vücudumuza gerekli sekiz temel amino asit ihtiyacını da karşılayabiliyor.

9. Fenugreek

Daha çok yemeklere tat vermesi için tercih edilen fenugreek, yapraklarıyla salatalarda da tercih edilmekte. Fenugreek tohumunda demir, kalsiyum, potasyum, lif ve kolin bolca bulunuyor.

10. Semizotu

Türk yemeklerinde tercih edilen ve Akdeniz mutfağının vazgeçilmezlerinden biri olan semizotu batıda çok bilinmemektedir. Omega 3 ve lif yönünden oldukça zengin bir besin olan semizotu C ve E vitaminleri içeriyor. Genellikle salata, sandviç ve soslarda kullanılıyor.