Kalça protezi ameliyatı önemli olduğu kadar ameliyat sonrası süreç de çok önemlidir. Hastanın dikkat etmesi gereken birçok konu bulunmaktadır. Ameliyatın ardından hastanın hastanede kalış süreci 3 – 4 günü bulabilmektedir. Hastaneden çıktıktan sonra ise bu 6 maddeye çok dikkat etmelidir.

1. Oturuş pozisyonu

Ameliyatın ardından uzunca bir süre oturuş ve duruş şekline dikkat edilmesi gerekmektedir. Uzmanlar 80 dereceden daha fazla eğilmenin çok riskli olduğunu belirtiyor. Özellikle tuvalette alaturka yerine alafranga tercih edilmeli ve mutlaka yükselticilere başvurulmalıdır.

2. Bacakların önemi

Ameliyatın ardından oturuş pozisyonu kadar bacakların duruşlarına da dikkat edilmelidir. Kesinlikle bacak bacak üstüne atılmamalıdır. Bazı durumlarda uyumadan önce 2 bacağın arasına yastık konulması önerilmektedir. Doktora başvurulmadan önce de yan yatmak doğru bir davranış olmayacaktır.

3. Çevre yardımı

Ameliyat sonrası en önemli etmenlerden birisi de çevre yardımıdır. Kendi başınıza hareket etmek için aceleci davranmayın. Ayakkabı veya çorap giyerken yakınlarınızdan destek alın. Aynı şekilde merdiven inip çıkmak gibi efor isteyen aktivitelerden de yanınızda birileri yoksa uzak durun.

4. Egzersizler

Operasyonu gerçekleştiren doktorunuz işlemin ardından sizden bazı egzersiz hareketler yapmanızı isteyecektir. Bu işlemleri aksatmadan doğru şekilde, kendinize de zarar vermeden uygulamanız çok önemli.

5. Temizlik süreci

Ameliyat dikişlerinin alınmasının ardından doktorunuz size banyo ile ilgili talimatta bulunacaktır. Banyoda size uygun yükseklikte bir oturak kullanın. Ayak ve bacak temizliği için ise uzun saplı sünger kullanabilirsiniz çünkü eğilmemeniz gerekiyor. 

6. Cinsel yaşam

Ameliyat ardından birçok hasta, kalçanın daha iyi çalışmasından ötürü cinsel yaşamının daha iyi hale geldiğini söylemektedir. Doktorunuzdan bu konu hakkında bilgi almanız yararanıza olacaktır ancak genellikle ameliyattan 4 ile 6 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir. Bu dönemde başlangıçta çoğunlukla hastanın pasif durumda olduğu pozisyonlar tercih edilmelidir.