Türk Anatomi ve Klinik Anatomi Derneği Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker, "Kadavra ithaline eğitim amaçlı izin çıktı ama bu konunun ticari istismara dönüşmemesi gerekiyor. İnsan vücudu kutsaldır. Bunu tüm dünya ülkeleri kabul ediyor" dedi.

Şeker, gelişen teknolojinin anatomi alanında yeni kapılar açtığını belirterek, anatomide görselliğin önemli olduğunu söyledi. Ülkemizin anatomi anlamında önemli yol kaydettiğini anlatan Şeker, Kadavra temin etmekte zorlandıklarını, bunun da tıp fakültelerindeki anatomi eğitimini olumsuz yönde etkilediğini söyledi. Bu durumun önüne geçmek için her sene bağış kampanyaları yaptıklarını ancak buna rağmen kadavra oranının artmadığını söyledi. Önceden tıp fakültesi sayısı az olduğu için kadavranın yeterli olduğuna değinen Şeker, tıp fakültelerinin sayısının artması ve buna bağlı olarak öğrenci sayısının da artmasıyla ters orantılı bir gelişmenin ortaya çıktığını ifade etti.

‘’Kadavra ithalinin ticari istismara dönüşmemesi gerekiyor’’ Kadavra sayısının yeterli miktarda olmadığını dile getiren Şeker, şu açıklamalarda bulundu: "Kadavra sayısı maalesef yeterli miktarda değil. Bu anlamda Sağlık Bakanlığı ve Adalet Bakanlığına girişimlerde bulunduk. Eğitim amaçlı kadavra ithaline izin çıktı ama bu konunun ticari istismara dönüşmemesi gerekiyor. Bunun sadece eğitim ve kurs amaçlı kullanılmak üzere ülkeler arasında dayanışma olarak algılamak lazım. Bunun herhangi bir ticari boyutunun olmadığını herkesin bilmesi gerekiyor." Bu konuda kendilerinin gereken duyarlılığı gösterdiklerini belirten Şeker, "İnsana olan saygıyı her ortamda öğrencilerimize anlatmaya çalışıyoruz. Kadavra bizim için kutsal bir emanet. Kendisini tıp eğitimine bağışlamış insanlara, saygıda kusur etmememiz gerekiyor. Bu anlamda kadavranın ithaline de sadece eğitim ve araştırma odaklı bakmak gerekir. Sağlık Bakanlığı da bu anlamda bir anlayış içerisinde" şeklinde konuştu.

Son yıllarda Türkiye'de güzel hikayelerin çıkmasıyla organ bağışının toplumda bir karşılık bulduğunu, bilinçlenme oluştuğunun altını çizen Şeker, "Biz kadavra eğitiminin anatomide ve tıp eğitiminde önemli olduğunu sürekli vurguluyoruz. Kadavranın, anabilim dalları tarafından da değerlendirilmesini salık veriyoruz. Bu karşılıklı bilgilendirme ve toplumun bilinçlendirilme süreci biraz zaman alacaktır" dedi.