Hasta çorbaları bu yazıda. Tarhanadan ezogeline, kerevizden brokoliye yapımı kolay olan ve sofralarımızı her gün donatan çorbalar aslında birçok sağlık sorununu engelliyor ve hastalıkların iyileşmesine destek oluyor. 

1. Kereviz Çorbası 

Kereviz düşük kalorili besinler arasında en çok sevilenlerden birisidir. Kerevizin faydalarını sıralayacak olursak ilk sıraya K vitamini yönünden çok değerli bir besin olduğunu yazabiliriz. Kereviz diyet yapanlar arasında da oldukça popüler bir besin. Bunun nedeni ise 100 gramlık kereviz tükettiğinizde yalnızca 16 kalori alıyorsunuz.

2. Tarhana Çorbası

Bir Keloğlan filmi izlediyseniz tarhananın faydalarını aslında tam olarak öğrenmiş olursunuz. Tarhana besin değerleri yüksek bileşiminin yanı sıra, iştah acıcı özelliğiyle; bebeklere, çocuklara, hastalara ve halsiz kişilere yardımcı olur.

3. Brokoli Çorbası

Vitamin değeri yönünden bakarsak brokoli oldukça güçlü bir besindir çünkü A, E ve C vitaminlerine sahiptir. Flavonoid yönünden iyi bir tercih olan brokoli bu yönüyle bağışıklık sistemini de güçlendirir. Ayrıca brokoli için doğal bir antibiyotik benzetmesini de yapabiliriz.

4. Yayla Çorbası

Yayla çorbası bağırsakların daha hızlı çalışmasına yardımcı olur ve bu yolla vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını kolaylaştırıp kabızlık riskini de önler. Kanda bulunan kolesterol değerini düşürmede destek olur ve bununla birlikte kan akışını da hızlandırır.

5. Domates Çorbası 

Domates lif yönünden oldukça zengin bir besindir. Lif yönünden zengin besinler kolesterol ve kan şekerinin dengelenmesine destek olur ve kan basıncını azaltır. Kilonuzu korumanızda da etkilidir.

6. Mercimek Çorbası

Kanda bulunan kötü kolesterol oranını düşürerek kalp krizi riskini azaltır. Buradan yola çıkarak mercimek için kalp dostu bir besin diyebiliriz. Yukarda da belirttiğimiz gibi mercimek de lif değeri açısından oldukça iyi bir besindir ve bu durum kalın bağırsakların çalışmasına destek olur. Ayrıca mercimek içinde bulundurduğu demir sayesinde de kansızlık yaşayan kişiler için de iyi bir tercih olacaktır.

7. Ezogelin Çorbası

Ezogelin çorbası yapılırken birçok besin kullanıldığından besin değeri açısından oldukça sağlıklı bir çorbadır. Bağışıklık sistemini ve zihni kuvvetlendirir. Bunun yanı sıra gözler için de faydalıdır.