Uykusuz kalma, yoğun iş stresine bağlı yorgunluklar gözde ağrıya ve kızarıklık oluşumuna neden olabiliyor. Basit olarak algılanan birçok şikâyet, erken dönemde tedavi edilmediğinde ciddi problemlere yol açabiliyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Dilek Erkan, göz sağlığı konusunda dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Göz hastalıklarında sıkça ortaya çıkan belirtiler; kızarıklık, göz akında kanlanma, kaşıntı, yanma ve beraberinde oluşan batma hissi, şişlik, ağrı ve bulanık görme şeklindedir. Bu bulgular çoğunlukla enfeksiyon ya da alerjik nedenlerden dolayı oluşmaktadır. 

Uzmanlar, gözde oluşan problemlerin aslında birçok hastalığın da belirtisi olabileceğini belirtiyor. Göz kapağında sürekli şişme meydana geliyorsa, alerjik veya iltihabi göz hastalıklarının olduğuna ya da böbreklerde sorun olabileceğine dair bir işaret olabilir. Gözde batma hissi varsa, yabancı bir cisim girmiş olabilir. Göz akının üzerinde görülen kanamalar ise çoğunlukla zorlanma, kuvvetli şekilde kaşıma gibi nedenlerle ortaya çıkabilse de, tekrarlayan kanamalar hipertansiyon veya kanama eğilimine yol açan bazı bozuklukların habercisi olabilir.

Uzmanlar, gözde oluşabilecek bu durumların hafife alınmamasını tavsiye ediyor. Gözde oluşan ağrı, kanlanma, kızarıklık gibi sorunların, ihmal edilmemesi ve bir göz doktoruna gösterilmesi, hastalığın ilerlememesi açısından oldukça büyük önem taşıyor.