Göz tansiyonu olarak da bilinen glokom hastalığı, göz sinirlerinden beyne görüntünün iletilmesi üzerinde yaşanan sorunlar sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Peki, glokom nasıl oluşur? Belirtileri nelerdir? Dilerseniz glokom hakkında bilinmeyenleri birkaç soruyla bu yazıda masaya yatıralım…

1. Glokom nedir?

Glokom, görüntüleri gözden beyine ileten sinirler üzerinde ortaya çıkan bir göz hastalığıdır. Optik sinir, birçok sinir lifinin bir araya gelmesi ile oluşur ve bu sinirlerde gelişen hasarlar sonucunda görme bölgesinde kör noktalar belirmeye başlar. Kör noktaların erken teşhisi zordur ancak geç kalındığında optik sinirlerin tamamı hasar görebilir. 

2. Glokom hastalığının nedenleri nelerdir?

Gözün ön kısmında bulunan şeffaf bir sıvı vardır. Bu sıvının gözyaşı ile herhangi bir bağlantısı yoktur. Göz içindeki basıncı sabit tutabilmek için bu sıvı üretilirken, aynı miktarda sıvı da gözü terk eder. Mikroskopik kanal sistemindeki tıkanıklık, fazla üretilen sıvının dışarı atılmasını engeller ve bu da optik sinire baskı oluşturarak zarar verir. Bu reaksiyonların birbirini tetiklemesinin ardındansa glokom oluşumu başlar. Hastalığın oluşmasındaki başlıca etkenler ise; genetik nedenler, kortizon tedavisi, yaşlılık, migren, kansızlık, şeker hastalığı biçiminde sıralanabilir.

3. Kaç çeşit glokom vardır?

Kronik açık açılı glokom: Özellikle 40 yaşını geçmiş kişilerde daha sık rastlanan glokom türüdür. Kronik açık açılı glokomun ilk dönemlerinde görmede bir bozukluk ya da göz üzerinde herhangi belirti gözlenmez. İleri evrelerdeyse görüntülerde siyah noktalar görülmeye başlanır. Tüm optik liflerin tamamı hasar gördüğünde körlük meydana gelir.

Açı kapanması glokomu: Genel olarak hipermetrop gözlerde rastlanır. Belirtileri, görme bulanıklığı, şiddetli göz ağrısı, baş ağrısı, ışıkların etrafında gökkuşağı ve hareler görülmesi şeklinde sıralanabilir.

4. Glokom teşhisi nasıl konulur?

Göz doktoru tarafından uygulanan geniş kapsamlı göz muayenesi teşhis konulması için en etkin yöntemdir. Bir göz uzmanına başvurduğunuzda göz içi basınç ölçümlenir (tonometri), gözün drenaj açısı incelenir (gonyoskopi), optik sinirler üzerindeki hasarlar belirlenir(oftalmoskopi, HRT, OCT) ve gözlerin görme alanı kontrol edilir. Yapılan tüm bu tetkiklerin ardındansa glokom teşhisi konulabilir.

5. Glokom tedavisi

Glokomun verdiği hasarın tamamen yok edilmesi söz konusu değildir. Yalnızca sinirler üzerinde gelişen hasarın daha uç boyutlara ilerlemesi önlenebilir. Tedavinin seyrinde değişimler olabileceği için sık sık doktor kontrolüne gidilmesi gerekmektedir.

1- İlaç tedavisi: Her gün kullanılan göz damlaları ile gözün ürettiği sıvı azaltılır ya da göz sıvısının dışa aktarımı sağlanır.

2- Lazerle tedavi: Genellikle açık açılı glokomda uygulanan tedavi yöntemidir. İriste lazer ile açılan delik sayesinde sıvının kanal sisteminde akışı düzeltilir.

3- Cerrahi müdahale: Gözdeki sıvının akışı için yeni bir kanal oluşturulmasında bu yöntem kullanılır.

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Zeki Tunç