Büyük, küçük veya çarpık görme gibi sorunların ortaya çıktığı retina sebepli hastalıklar sonucuyla oluşan görme kaybı tedavi yardımıyla durdurulabilirken, görme işlevinde oluşan bozukluklar geri kazandırılamıyor. Bu sebeple yaşanan görme sorunlarında doktora başvurmak çok büyük bir gereklilik.

Göz Doktoru Prof. Cengiz Aras, retina hastalıklarının oluşma sebepleri dikkate alınarak hastalığın erken teşhis edilmesinin, sonradan oluşacak kalıcı görme hasarlarının önüne geçmede önemli bir adım olduğunun altını çizdi. Prof. Dr. Aras, “Gözlerimiz görme sorunları ile ilgili bir uyarı verdiğinde bu sorunları dikkate almalı ve hızlı bir şekilde göz doktoruna başvurulmalıdır. Kalıcı görme kayıplarını önlemede en önemli faktör erken teşhistir” ifadelerini kullandı.

Retinada oluşan göz hastalıklarının gereken zamanda tedavi edilmediği durumlarda kalıcı görme kayıplarına neden olduğunu belirten Prof. Aras şu şekilde konuştu: “Retina, göz küresinin hemen arkasında bulunan duvarı bir duvar kağıdı gibi saran ve görme hücrelerinden oluşan ağ tabakasıdır. Retina hücreleri karaciğer hücreleri gibi çoğalabilen bir yapıya sahip değildir ve retina nakli gibi bir durum da mümkün değildir. Bu sebeple dikkate almadığımız veya geçer diye üzerinde çok durmadığımız göz hastalıklarının belirtisi ileride kalıcı görme sorunlarına neden olmaktadır. Gelişen teknoloji ve yeni tedavi yöntemleri sonucunda retina hastalıklarının önüne geçmek mümkün olsa da zamanında ve doğru tedavi edilmeyen retina hastalıkları kötü sonuçlar oluşturabilmektedir.”