Google kanser, yakın zamanda olabilecek kalp krizi, felç ve diğer hastalıkların mümkün olandan daha erken bir aşamada tanısını gerçekleştirmeyi hedefliyor. Bir hap yoluyla hastanın kan dolaşımına girerek hastalıkları tespit edecek olan nanoparçacıkları, bir bilek sensörü ile sağlayacak bir teknoloji üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Çalışmanın henüz başlarında olan şirket, erken uyarı sistemi olarak kişilerin biyokimyasında değişiklikleri tespit etmeyi amaçlıyor. Pankreas kanseri gibi erken tanı konulamayan sinsi hastalıklarda, durum ölümcül hale gelmeden tanı konulması gerektiğini belirten proje yetkilileri gayelerinin kanı sürekli takip ederek kanser izlerini takip etmek olduğunu söyledi.

Çığır açacak bu proje, şirketin potansiyel devrimci yenilikleri araştırma birimi olan, Google X tarafından yürütülüyor. Proje, yaygın olarak kullanılır hale gelen ucuz HIV testini geliştiren moleküler biyoloji Uzmanı Dr. Andrew Conrad tarafından yönetiliyor. Google, farklı hastalıklara işaret eden nanoparçacıklar paketi tasarlıyor.

Teknoloji şirketinin amacı, ışık ve radyo dalgaları yoluyla, günde bir ya da daha çok nanoparçacık okuması yapacak bir bilek sensörü geliştirebilmek.