Sigara birçok hastalığa sebep olduğu gibi anne karnındaki çocuğu da ciddi boyutlarda olumsuz etkilemektedir. Bu yazıyla belki sigara içen anne adaylarının tekrar düşünmesine vesile oluruz.

1. Erken doğum 

Gebelikte 38 ile 40 hafta arası normal doğum olarak değerlendirilir. Anne adayı eğer hamilelik döneminde sigara içerse doğum 38. haftadan çok daha önceleri gerçekleşir. Bu durum da bebeğin sağlıklı şekilde dünyaya gelmesini engeller.

2. Gelişme geriliği

Sigara, bebeğe doğru iletilen kandaki oksijen ve besin maddelerinin azalmasına sebep olur. Bu durum da anne karnındaki bebeğin gelişiminin önüne geçer.

3. İntrauerin exitus

Sigara içen anne adayı aslında bir yandan da karnındaki bebeğinin sonunu getirebilir. İntrauerin exitus çocuğun anne rahminde ani ölmesidir.

4. Preaklampsi

Gebelik zehirlenmesi durumudur. Preaklampsi halinde tansiyon yükselir, idrarda protein çıkabilir, vücutta aşırı ödem oluşurken görmede de bulanıklık başlar. Bu durum hem anne adayı hem de bebeği için risk teşkil eder.

5. Hipertansiyon

Sigara içinde bolca bulunan nikotin damarları daraltır. Bu da anne adayının tansiyonunda yükselmeye yol açar. Bu daha sonraki dönemde bebeğin beslenmesini olumsuz yönde etkileyecektir.

6. Dekolman Plasenta

Dekolman plasenta, plesantanın erken ayrılması olayına verilen addır. Normal şartlar altında bebeğin doğumu sırasında plasenta vücuttan ayrılır. Bu şekilde gelişen bir doğumlar çok ciddi şekilde kanamalara zemin hazırlar.

7. Respiratuar Distres Sendromu

Doğum sonrasında bebeğin solunum yönünden sıkıntılar çekmesidir. Prematüre denilen erken doğmuş bebeklerde akciğer düzgün şekilde gelişemez. Bu durum gebelik döneminde annenin sigara içmesiyle doğrudan ilintilidir. Öyle ki ölümlere dahi yol açabilen bir sorundur.

8. Süt miktarında azalma

Sigaranın yol açtığı bir diğer sorun da annenin lohusalık döneminde süt miktarının azalmasına sebep olmasıdır. Anne sütü bebeğin gelişimi en önemli besindir. Bebek anne sütüyle düzenli şekilde beslenemezse bağışıklık sistemi yeterince güçlenmez. Bunun yanı sıra sigara, sütteki C vitamini seviyesinin azalmasına yol açtığı gibi besleyici etkisini de olumsuz etkiler.