SONGÜL ÖZTÜRK
İçerik Yazarı

Engelleri nedeniyle diğer bireyler ile aynı standartlarda yaşam kalitesi olmayan, hatta kimi zaman dışlanan birçok insan var. Hem ailesi hem de çevresi tarafından birçok sıkıntıya maruz kalan engelli bireyler, gündelik yaşamlarında da oldukça zorluk çekiyor. Ayrımcılığa uğrayan, üretime ve iş hayatına katılımlarının kabul görmediği engelli insanlar, seslerini duyurmakta da oldukça güçlük çekiyor. Eğitim, barınma, sosyal güvenlik ve iş istihdamı gibi birçok konuda ayrımcılığa tabi tutulan engellilerin yaşadığı sıkıntılar bu yazıda ele alındı. 

1- Yaya yollarının yüzeylerinde bozukluklar olması

Özellikle ülkemizde kaldırım yollarının bozuk olması, görme, yürüme gibi özürleri olan bireyleri oldukça zorluyor. Kaldırımlara arabaların park edilmesi, yaya yollarının dar olması, görme engelli bireyler için sarı çizgi olmaması bu sıkıntılardan yalnızca birkaçı. Yanlış yerlere ve yürüme yollarına ağaç dikilmesi, tekerlekli sandalyelerin geçiş yapabileceği uygun rampaların olmaması, engelli bireylerin sokağa çıkmasını adeta engelliyor. 

2- Hizmet alanlarının engelli bireylere uygun olmaması

Banka, okul, hastane, postane gibi birçok hizmet alanının engelli bireyler için uygun şekilde dizayn edilmemiş olması, özürlü vatandaşları zor duruma sokan diğer unsurlardan. Engellilerin geçiş yapabileceği özel rampaların olmaması, merdivenlerin yanında asansör bulunmaması gibi olumsuz koşullar, engelli bireylerin gündelik yaşamlarında kendi işlerini kendilerinin halledebilmesini neredeyse imkansız bir hale getiriyor. 

3- Toplu taşıma araçlarında yaşanan zorluklar

Özellikle otobüs ve diğer toplu taşıma araçlarında engellilerin hiç düşünülmeden, oldukça yüksek basamakların yapılması, engelli bireylerin ulaşımlarını çok zor hale getiriyor. Bunun yanında koltukların yanlış dizayn edilmesi sonucunda engelli araçlarına yer ayrılmaması da diğer zorlayıcı durumlardan. 

4- Engelli otoparklarının olmaması

Engelli bireylerin araçlarını park edebileceği özel alanların bulunmaması, bu kişileri toplumdan soyutlayan diğer nedenlerden. Özürlü insanların gittikleri yerlerde özel otopark bulunmaması, engelli vatandaşların dışarıya çıkmasını zora sokan diğer önemli nedenlerden.