IVF, yani tüp bebek tedavisinde 20 yıldan çok daha fazla bir süredir uygulanan embriyo dondurma ve çözme işlemindeki gelişen yeni yollar; gebeliği belli bir seviyenin üzerine çıkarıyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gökhan Çıragil, "Bununla birlikte yapılan araştırmalar; dondurulmuş embriyo sonucunda doğan bebeklerin, IVF bebeklerine göre ortalama 253 gr. daha ağır ve yarım hafta daha geç doğduğunu ortaya çıkarıyor" ifadelerini kullandı. 

Bunun gibi durumlarda bebeklerin daha şanslı ve sağlıklı olacağının altını çizen Dr. Çıragil, yöntemin hem maddi olarak hem de psikolojik olarak fayda sağladığını söylüyor. Embriyoların dondurulmasının IVF tedavisinde çoğul gebelik riskini de en aza indirecek seçenek olduğunun altını çizen ve tüp bebek tedavisinde 35 yaşa kadar 1, daha geçkin yaşlar için de 2 embriyonun transfer edilebildiğini söyleyen Op. Dr. Gökhan Çıragil, elde edilen diğer embriyoların nasıl değerlendirildiğini ise şu şekilde aktarıyor: 

“Kullanılmayacak olan embriyolar özel muhafaza kaplarının içinde -296 veya -320 derece sıvı nitrojen tankları içinde kişiye ait bölümlerde korunur. Bu da aynı batında elde edilen embriyolardan farkı zamanlarda çocuk sahibi olma şansını ortaya çıkarır. Fazla embriyoların dondurulması hastaya maddi ve manevi avantajlar sağlar çünkü dondurulan bu embriyolar işleme tabi tutulacağında hasta tedaviye ihtiyaç duymaz. Embriyo dondurma sistemi tüp bebek uygulamalarında başarı ihtimalini artıran bir sistemdir. Bu işlemler kesinlikle teknolojik yeterliliğe sahip, güvenilirlik konusunda problem yaşanmayacak kurum ve uzmanlarla gerçekleştirilmelidir. Anne ve babadan izin belgesi alınması yoluyla dondurulmuş embriyolar 5 yıl boyunca korunabilmektedir.”