Dünya Sağlık Örgütü geçtiğimiz günlerde, elektronik sigaranın yasaklanması gerektiği yönünde açıklamalarda bulundu. Elektronik sigaranın kamu sağlığını tehdit ettiği için yasaklanması gerektiğini açıklayan Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye’den de destek gördü.

Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı: “Ülkemiz, elektronik sigaranın hiç satılmadığı, tamamıyla yasaklandığı bir ülke olmalı.” Dedi.  Dünya Sağlık Örgütü, nikotin salımı yapan elektronik cihazlar ile ilgili durum raporu yayınladı. Yayınlanan raporda elektronik sigara üreticileri tarafından sigara bırakma ürünü ya da daha sağlıklı alternatif olarak pazarlanan bu ürünlerin, bir tehdit oluşturduğunu belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü, elektronik sigaranın insan sağlığına verdiği zararları önlemek amacıyla devletlerden; gençlere ve sigara içmeyenlere promosyon ve reklam yapılmasının engellenmesini, kullanıcı ve pasif maruz kalanların korunmasını, ispat edilmemiş sağlığa faydalı konulardaki açıklama ve reklamların yasaklanmasını istedi.

Yayınlanan rapora göre elektronik sigara reklamlarının, sponsorluk ve promosyonlarının her ortamda yasaklanması, çocukların ve sigara içmeyenlerin korunması bakımından oldukça önemli. Elektronik sigaranın kapalı alanda nikotin ve toksik partiküller saçması sebebiyle iç ortamda kullanımının da yasaklanması önerildi.