Günümüzde uygulanan 2 çeşit anjiyo yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan biri hala “klasik” olarak adlandırılan ve uzun süredir kullanılan kasıkta anjiyo yöntemidir. Diğeriyse bu yazının da konusunu oluşturan el bileğiden anjiyodur. El bileğinden anjiyonun kasığa göre birçok avantajı söz konusudur.

1. Anjiyo neden yapılır?

Anjiyo, kalbin beslenmesine yardımcı olan, koroner damarların görüntülenmesi şeklinde tanımlanmaktadır. Damar tıkanıklığı hastalığından şüphe duyulduğunda damarlarda tıkanıklık olup olmadığını belirlemek için kullanılan bir yöntemdir. Tıkalı damarın tespitinin ardından kalp krizini önlemeye yönelik, damarın açılması işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu da oldukça büyük hayati bir önem taşımaktadır.

 2. Anjiyo yapılacak bölgenin seçimi

Kronik böbrek rahatsızlığı bulunan diyaliz hastaları ve diyaliz adayı olan hastalarda, kol bölgelerinde ortopedik ya da anatomik sorunlar görülen kişiler için el bileği anjiyosu doğru bir seçenek olmayacaktır. Yine de bu konuda son kararı doktor verecektir.

 3. Ön hazırlık süreci

El bileğinden anjiyo işlemi kasıktan anjiyo ile aynıdır. Hastanın bu işlemden önce 3-4 saatlik bir süre için aç kalması gerekmektedir. Eğer varsa kalp ilaçların kullanılması da doktorlar tarafından önerilmektedir. Bu işlem için genel anestezi uygulanmaz, bunun yerine lokal anestezi tercih edilmektedir. Hasta anjiyo işlemi öncesinde gergin ya da heyecanlı tavırlar sergiliyorsa, hafif sakinleştirici ilaçlar kullanılabilmektedir. 

4. El bileğinden anjiyo nasıl yapılır

El bileği anjiyosundan hemen önce hastanın bileği ince bir enjektör vasıtasıyla uyuşturulmaktadır. El bileği damarı oldukça küçük olduğu için bu damarı bulmak ve damar yolu açmak zor olabilir. Anjiyonun ardından bu damar yolu da çekilmektedir. Bileğe takılan bileklikle birlikte hasta hastanede 2  saatlik dinlenmenin ve gözlemin ardından evine gönderilmektedir. Bu süreçte hastalar yatmak zorunda değildir. Dolaşabilir ve tuvalet ihtiyaçlarını kasıktaki anjiyodaki gibi yatakta karşılamak zorunda değildir.

5. El bileğinden anjiyonun avantajları

Yukarıda da belirttiğimiz gibi el bileği anjiyosundan sonraki 2 saatlik sürecin ardından hasta evine dönebilmektedir. Kasıktan yapılan anjiyoda ise damar yolunun çekilmesinin ardından yaklaşık 5 saatlik bir süre boyunca kum torbası yerleştirilerek baskı uygulanır ve kanamanın önlenmesi amaçlanır. Bu karşılaştırma yapıldığında hasta sürekli yattığı için normal yaşamına dönmesi daha uzun sürer. Başka bir deyişle hastanın normal hayatına dönmesi uzun zaman alır. Bu süreçte hasta sürekli yatar ve işine dönemez. Bunun yanı sıra kasıktan yapılan anjiyolarda yüzde 1 oranında şişmeler ve morarmalar gelişebilir. Tüm bu olumsuzluklar nedeniyle el bileğinden yapılan anjiyo hasta açısından daha kolay atlatılmaktadır.

Kardiyoloji Uzmanı Yrd. Dç. Dr. Murat ŞENER