Dizlerde meydana gelen sorunlar yaşam kalitesini büyük ölçüde etkiler. Dizler vücudun tüm yükünü çektikleri için fazla yükten uzak tutulmaları gerekmektedir.

1. Fazla kilolarınızdan kurtulun

Dizlere fazla yük bindirmemeye özen gösterin. Fazla kilolar dizlere yürürken 3, koşarken de 10 kilo yük bindirir. Özellikle merdivenden çıkarken acele etmeyin ve korkuluklardan tutunun. Böylece dizlere binen yükü azaltmış olursunuz.

2. Diz kaslarınızı güçlendirin

Düzenli olarak egzersiz yaparak diz kaslarını, özellikle de uyluk kaslarını güçlendirebilirsiniz. Her gün 30 dakika egzersiz yapmanız güçlü dizlere sahip olmanız açısından önemlidir. Diz kaslarının güçlü olması, dizi çevreleyen kıkırdakların hasar görmesini engeller. 

3. Spor tercihlerinizde dikkatli olun

Spor yaparken dizlere zarar verme riski daha az olan sporları tercih edin. Ara sıra yapılan ağır egzersizlere oranla günlük olarak yapılan hafif egzersizler daha etkilidir. Plates, yoga, yüzme, yürüme esneklik açısından faydalı sporlardır.

4. Ağır yük taşımaktan kaçının

Ağır yük taşınması dizler dahil vücuttaki birçok bölümü ciddi olarak etkiler. Ağır yük taşımaktan mümkün olduğunca uzak durun. Yük taşımanız gereken durumlarda herhangi bir ağrı hissettiğiniz anda bırakın. 

5. Ayakkabı seçimine özen gösterin

Ayakkabı seçerken, vücudun yükünü ayaklara anatomik olarak dağıtabilecek ayakkabılar seçmeye özen gösterin. Ayaklarınızda herhangi bir şekil bozukluğu varsa bu durumu düzeltecek ayakkabılar giyerek dizlere binen yükü azaltabilirsiniz.