Dizdeki eklemler aşınma sebebiyle zaman içerisinde ağrıya neden olurlar. Diz protezi ameliyatı sayesinde bazı metal bileşenler ile yeni bir diz eklemi yapılır. Bu ameliyatın arkasından hastalar ağrılarından kurtulurlar. Fakat ameliyattan sonra dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

1. Yürüteç kullanın

Ameliyatın ertesi gününde, eğer hastalar kendilerini iyi hissediyorlarsa yürüteç kullanarak yürüyebilirler. Dikkat edilmesi gereken, bacakların bükülmemesidir. Özellikle klozete otururken bacaklar bükülmeden oturulmalıdır.

2. Yatmanız gerekiyorsa yatın

Ameliyattan sonra hastanede yatış süresi 3 gün ile 7 gün arasında değişebiliyor. Doktorunuz hastanede yatmanız gerektiğini söylüyorsa mutlaka bu talimata uyun ve istirahatinize özen gösterin.

3. Egzersiz yapın

Ameliyatın ardından iki gün geçtikten sonra adaleleri güçlendirmek için egzersizlere başlanmalıdır. Diz fonksiyonları tamamen geri kazanılana kadar bu egzersizlere devam edilmelidir.

4. İlaçlarınızı zamanında alın

Ağrıların giderilmesi, önlenmesinden daha zordur. Bu nedenle doktorunuzun ağrılarınız için verdiği ilaçları egzersizlere başlamadan yarım saat kadar önce almanız daha faydalı olacaktır.

5. Banyo için acele etmeyin

Ameliyattan 2-3 hafta sonra dikişler alınır ve banyo yapılabilir. Banyo yapılması için dikişlerin alınması beklenmelidir. Ortalama 6 hafta sonra da dizin tüm fonksiyonları geri kazanılır.

6. Yürüyebilmek sizin elinizde

Bazı hastalar protezin varlığını 3-6 ay boyunca hissedebilirler. Aynı şekilde dizlerdeki şişlikler de belirli bir süre devam edebilir. Fakat azimli bir şekilde egzersizlere, diz bükme çalışmalarına devam edilirse 1,5 aydan sonra rahat bir şekilde yürümeye başlanabilir.