Diş fırçalamak ağız sağlığı açısından en önemli mekanik. Ancak birçoğumuz farkında olmadan diş fırçalama işlemini doğru şekilde gerçekleştirmiyoruz. Bu da ağız ve diş sağlığımızı olumsuz yönde etkiliyor. Bu yazımız, diş fırçalarken yapılan yanlışları ve neler yapılması gerektiği anlatıyor.

1. Diş fırçalama sıklığı

Uzmanlar minimum günde 2 kez dişlerimizi fırçalamamız gerektiğini söylüyor. Bunlardan ilki sabah kahvaltısının ardından diğeri ise akşam yatmadan önce. Eğer dişlerinizi yeteri kadar fırçalamazsanız yalnızca 24 saat içinde ağzımızın içinde milyonlarca bakteri büyümeye başlayabilir.

2.  Çok fazla diş fırçalamak

Bazı insanlar günde 3 kere diş fırçalamak iyi bir aşamaysa “Neden 4 veya 5 kez fırçalamayalım?” diye düşünebilir. Dişlerimizi gereğinden fazla fırçalamamız da diş etlerinin yıpranmasına, diş etlerinin çekilmesine ve dişlerin mine yapısının bozulmasına neden oluyor.

3. Dişler nasıl fırçalanmalı?

Diş fırçası 45 derecelik açı ile tutulmalıdır. Diş eti hizasına getirilerek ağız boşluğuna doğru fırçalama işlemi gerçekleştirilmelidir. Dış yüzeylerle başlamış olan fırçalamanın çok sert darbelerle yapılması, diş eti kanamalarına ve diş minelerinin zarar görmesine neden olabilir. Bu sebeple yumuşak ve daireler çizilerek fırçalanması çok daha doğru olacaktır. Fırçalama işlemi ön dişlerden başlayıp arkadaki dişlere devam edilerek gerçekleştirilmelidir.

4. Diş fırçalarken hangi hataları yapıyoruz?

Bazı kimseler yalnızca görünüşü düşünerek dişlerinin ön bölümlerini fırçalar. Bu arka bölümde yer alan dişlerin güçsüzleşmesine ve çürümesine yol açabilir. Yine bu konuda mide bulanmasına sebep olduğunu düşündüğü için bazı insanlar dil ve damağı fırçalamamaktadır. Diş fırçalama işlemi sırasında diş etleri, dil ve damak mutlaka fırçalanmalıdır.

5. Diş fırçalama süresi

Yapılan hatalardan birisi de dişleri yeteri kadar fırçalamamak. Çoğu insan işe, okula geç kalacağı için diş fırçalamayı geri plana atarak 15 – 20 saniye dişlerini fırçalayıp bırakmaktadır. Bu süre diş sağlığı açısından yeterli değildir. Sağlıklı dişler için 2 dakikalık bir fırçalama işlemi yapılmalıdır. Bu konuda bizim önerimiz saate bakarak dakika tutmaktır. Çünkü sabah yeni uyanıldığında ya da akşam yatarken bu 2 dakikalık süre tahmininizden daha uzun sürecektir. 2 dakikaya sadık kalmak için mutlaka saat kullanın.

6. Diş macunu ve fırçası

Diş macununuzu fırçanın tüm yüzeyine sürmek yanlış bir harekettir. Çok küçük bir miktar diş macunuyla da dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. 6 yaşından küçük çocuklar için diş macunu kullanımı hekimler tarafından önerilmemektedir. Diş macunu yalnızca yardımcı bir araçtır. Dişler üzerinde dişlerin fırçalama tekniği ve düzeni, diş macunu ya da ağız gargaralarından çok daha etkilidir. Diş fırçanızı başkalarıyla paylaşmayın. Diş fırçası kişisel bir araçtır ve temizlik açısından 1 – 2 ayda bir ve maksimum 3 – 4 ayda bir değiştirilmelidir.