2016 Yaz Olimpiyat Oyunları'nın düzenleneceği Brezilya’nın ikinci büyük şehri olan Rio de Janeiro'nun deniz sularında antibiyotiklere karşı direnci bulunan bir "süper bakteri" gözlemlendi.

2 sene sonra düzenlenecek olan Yaz Olimpiyatları'nın yapılacağı Rio de Janeiro'da deniz suyuna karışmış şekilde, daha çok hastanelerde görülen bir bakteri olan süper bakteriye rastlandı. Oswaldo Cruz Enstitüsü adlı bir sağlık merkezince yürütülen çalışmada, Carioca Nehri'nin değişik bölümlerinden alınan örneklerde normalde hastanelerde görülen süper bakteri saptandı.

Araştırmayı yürüten uzmanlar konuyla ilgili olarak, 2016 Yaz Olimpiyatları'nda yelken ve rüzgar sörfü yarışmalarının düzenleneceği yer olan Guanabara Körfezi'ne dökülen Carioca Nehri'nde bulunan süper bakteriye karşı bir önlem alınması gerektiğinin altını çizdi.

Araştırmanın başındaki isim olan Ana Paula D'Alincourt Carvalho Assef, bu mikroorganizmaların neden olduğu rahatsızlıkların tedavi edilmesinin kolay olmadığı ve genellikle hastane ortamında tedavi gerektirdiğini söyledi. Assef, "Süper bakterinin birçok yeni ilaca karşı dirençli olması doktorların, ender başvurduğu, vücutta toksik etki yaratabilen ilaçları kullanmak zorunda kaldığını" belirtti.

Bunların yanı sıra bakterinin sindirim sistemi, idrar yolları ve akciğer enfeksiyonlarına zemin oluşturabileceği aktarıldı.

Brezilya konuyla ilgili olarak, 2016'da olimpiyatlar gerçekleşene kadar deniz suyu kirlilik seviyesinin düşürüleceğine dair taahhütte bulunmuştu.