Kansızlık yani demir eksikliği anemisi hemoglobin değerlerinin olması gerekenden çok daha altında seyretmesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Demir eksikliği için birçok tedavi yöntemi vardır ve bunlardan birisi de beslenme şeklini demir ve B12 vitamini açısından zengin olan besinlerle sağlamaktadır. Bu yazımız da bu yiyeceklerin neler olabileceğine yönelik rehber niteliğindedir.

1. Kuzu Ciğeri

Kuzu ciğeri kansızlığa iyi gelen besinler arasında ilk sıraya yazılırsa, kimse itiraz etmeyecektir. Çünkü basit bir hesapla 100 gramlık kuzu ciğerinde vücudumuz için gerekli olan günlük demir ihtiyacının hemen hemen yüzde 50’sini karşılarız. Bunun yanı sıra yine ihtiyacımız olan B12 vitamininin tamamı da bu miktarda ciğer tüketilmesiyle karşılanmış olur. Tüm bunları bir kenara bırakacak olursak kuzu ciğeri, A vitamini, B6 vitamini, K vitamini, bakır, çinko, manganez ve selenyum yönünden de oldukça zengindir ancak yüksek kolesterol içerdiği için dikkatli şekilde tüketilmelidir.

2. Uskumru Balığı

İkinci sıra için uskumruyu yazabiliriz. 100 gram uskumruda, günlük  ihtiyacımızın aşan miktarlarda B12 vitamini almamız mümkündür. Uskumrunun yanında kansızlığa iyi gelen diğer balık türleri arasında ton balığı, somon ve sardalyeyi sayabiliriz.

3. Kuzu Eti

Çok yüksek seviyede doymuş yağ içeren kuzu eti, bu kötü özelliğinin yanında 100 gramıyla günlük almamız gereken B12 vitamini ihtiyacımızın tamamını, ve demir ihtiyacımızın da yüzde 9’unu karşılayabilmektedir. Ancak başta da belirttiğimiz gibi kuzu eti tüketilirken dikkat edilmesi gereken bir besindir.

4. Sığır Eti

100 gramıyla günlük demir ihtiyacımızın yüzde 11’ini karşılayabilen sığır eti B12, çinko ve selenyum yönünden oldukça zengindir.  Sığır eti ayrıca B6, tiamin, niasin, riboflavin, E vitamini, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve fosfor gibi mineral ve vitaminleri alabileceğimiz değerli bir besindir.

5. Diğer besinler

Tümü 100 gr. için:

Beyaz peynir- Günlük B12 ihtiyacının yüzde 28’ini, demir ihtiyacının yüzde 4’ünü

Yumurta – B12’nin yüzde 11’ini, demir ihtiyacının yüzde 5’ini

Brokoli – Birçok mineral yönünden mükemmel bir besin olan brokoli, demir ihtiyacının yüzde 4’ünü karşılar

Tavuk – Günlük B12 ve demir ihtiyacımızın yüzde 6’sını karşılayan tavuk kırmızı etle karşılaştırıldığında kolesterolü çok daha azdır.