İnternet ortamının birçok konuda faydası varken, çeşitli tehlikeler de barındırıyor. 7 ile 17 yaş arasında görülen ve internette başlayan siber taciz olayları, tecavüze kadar varan sonuçlara neden olabiliyor.

7-17 yaş aralığında olan çocukların ve gençlerin risk altında olduğuna ve internet yaşamlarının ebeveyneler tarafından denetlenmediği takdirde ciddi sonuçlar ortaya çıkabileceğine dikkat çeken Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul; “Çocuklarınız hatalı davranışlarda bulunsa bile, bu davranışlarını sizlere anlatabilmelerini sağlamanız için açık kapı bırakmanız gerekiyor” dedi.

Türkiye’de internet ortamında istismara uğrayan 862 çocuk üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, %62,5’nin kendisini istismar eden kişi ile internet ortamı üzerinden tanıştığını, bunların ise %73,3’ünün sosyal arkadaşlık siteleri, %16,7’sinin chat siteleri aracılığıyla gerçekleştiği sonucu ortaya çıktı.  Siber taciz hususunda ailelerin çok dikkat etmeleri gerektiğini söyleyen Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul ; “Siber tacizin fiziksel temasa kadar varmasının ötesinde sözel tacizin, teşhirciliğin ve pornografik amaçlı çocuk kullanımına kadar uzanması tehlikenin daha büyük boyutlara ulaşmasına neden olabilmektedir. Bu istismarların sonucunda ise çocuklarda depresyon, kaygı bozukluğu, cinsel tavırlarda ve işlevlerde bozulmalar, madde kullanımı ve madde bağımlılığı riski artmaktadır” dedi.