Cinsel işlev bozuklukları, cinsel isteğe duyulan azalma, uyarılmada eksiklik durumu, ejekülasyon orgazm sorunları ile birlikte buna bağlı olarak cinsel ilişki kurmada ortaya çıkan güçlüklerin tümüdür. Cinsel fonksiyon bozuklukları ise şöyledir:

1- Cinsel istek bozuklukları

Cinsel istek bozukluğu, cinsel ilişkiye karşı duyulan isteksizlik durumudur. Cinsel istek eksikliğinin yanı sıra, kişide cinsel ilişkiye karşı yoğun şekilde tiksinti de görülebilmektedir. 

2- Cinsel uyarılma bozuklukları

Cinsel uyarılma bozukluğu, kişinin cinselliğe karşı isteksizlik durumu olmamasına rağmen uyarılmakta güçlük çekmesidir. Kadında ve erkekte bu durum farklı ilerler. Kadınlarda cinsel uyarılma bozuklukları, uyarılmada güçlük çekmesi sorunudur. Erkeklerde uyarılma bozuklukları ise, sertleşmede zorluk çekmesidir. 

3- Orgazm ile ilgili bozukluklar

Orgazm ile ilgili sorunlar, genellikle bireylerin orgazm olamaması sorunudur. Kadınlarda ve erkeklerde orgazm sorunu farklı seyreden durumlardır. Erkeklerde görülen erken boşalma sorunu da, orgazm ile ilgili bozukluklar içerisinde yer alır. 

4- Cinsel ağrı bozuklukları

Cinsel ağrı bozuklukları, bireylerin cinsel ilişki esnasında ağrı duyması sorunudur. Tıp dilinde disparoni olarak bilinen ağrılı ilişki, oldukça rahatsızlık verici bir problemdir. Vaginismus, yani istemsiz kasılma sonucu ilişkiye girilememesi de bu problemler arasında yer alır. 

5- Başka türlü adlandırılamayan cinsel bozuklukları 

Kadınlarda en çok dikkat çeken cinsel işlev bozuklukları, cinsel isteksizlik ve orgazm problemleridir. Üçüncü sırada ise vaginismus sorunu yer almaktadır. Erkeklerde en sık görülen cinsel işlev bozuklukları ise erken boşalma ve sertleşme zorluğudur. Cinsel işlev bozuklukları organik ve psikolojik sebepler sonucu oluşabilir.