İlişkide ilk gece, bazı bireyler için korkulu bir rüyaya dönüşebiliyor. Çiftlerin en özel günlerini işkenceye çeviren bu durum, aslında kişinin kendi çabalarıyla aşılabiliyor. İlk gece, çiftlerin her ikisini de ilgilendiren bir durum. Özellikle vajinismus sorunu, ilk gecede sıkça rastlanılan bir durum. Vajinismus sorunu, yalnızca kadına ait bir sorun olarak görüldüğünde ilk gece daha da açmaza girebiliyor. Peki çiftler ilk geceye nasıl hazırlanmalı, neler yapmalı, ilk gecede ne gibi durumlarla karşılaşılabilir?

 

Çiftler cinsellik üzerine konuşmalı

Özellikle cinsellik ülkemizde konuşulmayan, konuşulduğunda ise ayıplanan bir konu. Durum böyle olunca çiftler cinsellik konusunu sürekli öteleyerek, herşeyi ilk geceye yüklüyor. Biriken tüm konular ilk gecede açılınca, çiftler yoğun bir utanma duygusu ile karşı karşıya kalabiliyor. Utanma duygusu dışında cinsel ilişkiyi istememe sorunu olan bireyler de görülebilmektedir. Bu durum, utanma duygusu ile kesinlikle karıştırılmamalı, cinsel istek sorunu olan bireylere daha farklı bir yaklaşım izlenmelidir. 

Partnerinize karşı anlayışlı olun

Cinsel ilişkide utanan ya da istek sorunu olan kişiler, partnerlerini memnun edemediklerinde daha da tedirgin olurlar. Çiftlerin birbirlerine karşı anlayışlı olması, sağlıklı bir cinsel ilişkinin gerçekleşebilmesi için oldukça önemli. Partneri rahatlatmak adına iyi bir iletişim içinde olmak ve eğer kişi ilişkiye girmeyi istemiyorsa zorlamamak, cinsel ilişkinin olumlu yönde ilerlemesinin altın kuralı. 

Cinsel danışmanlık hizmeti alın

Çiftler cinsel konuları ertelememeli, muhakkak konuşmalıdır. Fakat bunun dışında cinsel danışmanlık hizmeti almak, ilk gece öncesi oldukça faydalı olacaktır. Çiftlerin ilk gece konusu hakkında bilgi alması, daha hazırlıklı olmaları ve bir sorun varsa bunun açığa çıkmasında oldukça önemlidir. 

İlk gece çok mu ağrılı olacak?

İlk cinsel ilişkide kadın genellikle kendini kasar, canının çok yanacağını düşünür. Oysaki rahat bir biçimde, korkulardan arınmış olarak girilen cinsel ilişki, gayet sağlıklı bir biçimde gerçekleşebilir. Çiftlerin deneyimleri de cinsel ilişkide oldukça önemli bir konudur. Toplumumuzda genellikle ön yargı ile yaklaşılan bu konu, çiftlerin birbirini cinsellik hakkında daha az tanımasına neden oluyor. Çiftlerin konuşarak bu korkuyu aşması ise elbette mümkündür.