Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, geçtiğimiz sene 112 Komuta Merkezi'ne yapılan 1 milyon 778 bin 946 ihbarın yüzde 97'sinin asılsız olduğunu söyledi.

Kocatepe, Sağlık Bakanlığı tarafından Kahramanmaraş 112 Komuta Merkezi'ne tahsis edilen 9 yeni ambulans için düzenlenen törende, Van'da Muharrem Taş isimli çocuğun ölümüyle bir kez daha gündeme gelen 112 İhbar Hattı'nın gereksiz yere meşgul edilmemesi gerektiğini belirtti.

Çağrı numaralarına çok sayıda asılsız ihbar geldiğini ifade eden Kocatepe, şunları söyledi: "Kar nedeniyle ulaşılamayan köyde bir çocuğumuz hayatını kaybetti. Orada asılsız ihbarlar nedeniyle köye gidilemediği ve böyle bir ihmalin ortaya çıktığı görülüyor. Çok sayıda asılsız ihbar geliyor ve bunlar bilinçsiz şekilde, eğlence amacıyla yapılabiliyor. Halkımızdan bu konuda duyarlı olmalarını, ihbar hattının lüzumsuz kullanılmamasını istiyoruz."

Vakalara ulaşmada ekiplerin başarısının arttığına vurgu yapan Kocatepe, geçtiğimiz yıl 112 Komut Merkezi'ne yapılan 1 milyon 778 bin 946 ihbarın yüzde 97'sinin asılsız olduğunu hatırlattı.

İl Sağlık Müdürü İlker Çitil ise vakalara 10 dakikada ulaşma oranının kent merkezinde %94, kırsal bölgelerde ise % 85 olduğunu ifade etti. AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Yıldırım Ramazanoğlu ise şehrin sağlık hizmeti konusunda etkinliğinin gün geçtikçe arttığını, oluşan tablodan ötürü mutluluk duyduğunu ifade etti.

Çok sayıda yetkilinin katıldığı törende konuşmaların ardından Kocatepe ve Ramazanoğlu ambulansa binerek deneme sürüşü yaptı. Müftü Muhammed Gevher'in yaptırdığı duanın ardından ambulansların anahtarları teslim edildi.