Böcek Isırmalarının vücutta gösterdiği tepkiler:

1. Pire Isırması

Pire, akar türü ufak bir böcektir. Pire ısırığı, bel bölgesinde ve ayak bileğinin çevrelerinde yara oluşmasına sebep olur. Böcek ısırığından bir zaman sonra kaşıntı başlar ve ısırığın etrafında kırmızı bozukluklar gerçekleşir. Çoğu zaman kaşıntı sonucunda daha kötüye gider.

2. Tahtakurusu Isırması

Tahtakurusunun gerçekleştirdiği ısırıklar düzenli sıralı geniş  boyutlu çarklara benzemektedir. Belirtileri arasında cilt tahrişi, kaşıntı ve kızarıklığı sayabiliriz. Isırığın gerçekleşmesini takiben 1 saat içinde vücuda kaşıntı hissi yayılmaya başlar. Tahtakurusunun oluşturduğu cilt tahrişi ise biraz farklı seyreder. Isırığın geliştiği bölgede şişlik, su toplaması ya da enfeksiyonlu kırmızı yuvarlak şişlikler ile kendini belli eder.

3. Sivrisinek Isırması

Sivrisinek genellikle yaz aylarında geceleri kabus haline getiren bir böcektir. Sıcak yerlerde kendini belli eden sivrisinek ısırığı, ısırılan bölgenin çevresinde kabarıklarla seyreder. Genellikle kaşıntı hissi oldukça baskındır. Sivrisineğin kanı emmekte kullandığı salya bağışıklık sisteminde farklı tepkimeler oluşmasına sebep olabilir. Zaten kaşıntı hissinin oluşmasına zemin hazırlayan durumda bu salyanın içindeki maddelerdir.

4. Kene ısırması

Kene ısırmaları her ne kadar kırsal alanlarda daha çok gözlense de çoğu insan keneyi geçtiğimiz dönemde ortaya çıkan salgınla tanıdı. Kırım Kongo kanamalı ateşi adı verilen bu hastalık kene yoluyla insana bulaşarak ciddi ölümlere sebep olan salgın oldu. Her kene ölüme yol açacak diye de bir durum söz konusu değildir. Kırım Kongo dışında yaşanan çoğu kene ısırığı vakası hafif belirtilerle gelişmektedir. Kene ısırığında kene genellikle ısırdığı bölümde kalır. Isırıktan 1 – 4 hafta arasında cilt tahrişi gözlemlenmeye başlar.

5. Bit ısırığı

Bitin yol açtığı cilt tahrişi, sivrisinekte olduğu gibi bitin salgıladığı salyadan dolayı ortaya çıkar. Tahriş iltihap barındırır ve 2’den fazla ısırık kümeleriyle kendini gösterir. Bit ısırığının yol açtığı kaşıntı ve kızarıklık birkaç hafta boyunca sürmeye devam edebilir.