Obezite çağımızın en büyük sağlık sorunlarından biridir. Obezite mücadelesinde doğru ve dengeli beslenmenin önemi çok büyük. Bunun için de daha çocukluk yaşlarındayken beslenme alışkanlığının doğru olarak şekillendirilmesi gerekir.

1. Anne sütüyle başlayın

Bebeklerin ilk altı aylarında sadece ve mutlaka anne sütüyle beslenmeleri gerekiyor. Sağlıklı bir bebek için anne sütünün önemi kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

2. Değişik tatları denetin

İkinci aylık dönemle birlikte anne sütüyle beraber tamamlayıcı besinler de devreye girmelidir. Alerjik etkisi olmayan besinler çocuğa yedirilmelidir. Bu yapılırken de değişik tatlar denenmeli, çocuğun her tür vitamini alması sağlanmalıdır.

3. Aylara dikkat edin

Aylar ilerledikçe çocuğun beslenme şekillerinde de değişikliğe gidilmelidir. 6. ve 7. aylarda yoğurt, çorba, meyve suyu gibi gıdalar, 8. ve 12. aylarda da püre kıvamındaki besinler tercih edilmelidir. 

4. Sofraya oturtmakta geç kalmayın

1 yaşına gelen çocukların sofrada aile ile birlikte yemeye başlaması da son derece önemlidir. Çocuğun nelerden ne kadar yiyebileceği bu zamanlarda öğretilmelidir. Yavaş yavaş sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırılmalıdır.

5. Bakkal gıdalarından uzak durun

Bakkaldaki hazır gıdalar, abur cubur gibi iştah kesecek besinler yerine evde yapılan sandviç tarzı sağlıklı besinler tercih edilmelidir. Meyveleri, peynir ve süt ürünlerini çocukların düzenli olarak tüketmeleri sağlanmalıdır.