Bel ağrıları günlük yaşantıyı tüm yönüyle kötü şekilde etkilediği gibi cinsel hayatı da olumsuz şekilde etkiliyor. Bel ağrıları cinsel ilişki sırasındaki hareketleri kısıtlayıp güçsüzlük oluşturabileceği gibi karşı cinsten gelecek olan yanıtları da azaltmaktadır. Cinsel konularda çoğu hasta bu sorununu utanması sebebiyle paylaşmak istemez ancak bu konu hem fiziksel yönden hem de cinsel sağlık açısından değerli bir konudur.

1. Bel ağrısı cinselliği nasıl etkiler?

Lomber disk hastalığı (LDH), nöral yapılara baskı yaparak ağrıya bağlı psişik sorunlara ve bununla birlikte ağrının azaltılması için tercih edilen ilaçların etkisi sebebiyle cinsel sorunlar oluşmasına yol açabilmektedir.

2. LDH operasyonunu ardından ne zaman cinsel aktiviteye başlanabilir?

Bu konuda hekimlerin uzlaşabildiği herhangi bir zaman aralığı bulunmamaktadır. Beyin cerrahisi uzmanlarının LDH hastalarına cinsel yaşamlarına ne zaman başladıklarını sordukları bir ankette cevap oldukça geniş aralıkta verilmiştir. Kimi hasta 3 gün içinde cinsel ilişkiye girdiğini söylerken kimisi bu sürenin 6 aya kadar uzadığından yakınmıştır. 

3. Acı veriyorsa yapma

Operasyon LDH operasyonunun ardından cinsel ilişki denemeleri esnasında hasta eğer ağrı ve acıyla karşılaşıyorsa bu isteğini sonlandırmalıdır. “Acı veriyorsa yapma” kuralı günlük yaşam aktiveleri için de geçerlidir. Araba kullanırken ağrı yaşanıyorsa kullanılmamalı, spor yaparken ağrıyor ise de spor yapılmamalıdır. Bu konuda hastanın kendini koruması önemlidir.

4. Peki ne zaman?

Ameliyatın ardından yaranın iyileşme süresi 5 ile 7 gün arasında değiştirmektedir. Bu sürecin ardından cinsel aktiviteye başlamak için en azından 1 hafta beklenmelidir. Daha doğru bir zaman vermek gerekirse ameliyattan sonra, 2. haftanın ardından cinsel ilişkiye başlaması önerilmektedir. Eğer merdiven çıkarken, yarım saat aralıksız otururken, bir şey almak için uzanırken 15 dakikalık ağrılar gelişiyorsa cinsel aktivite düşünülmemelidir.

5. Cinsel ilişki süreci

Cinsel aktiviteye başlamadan evvel ılık bir duş alınması ya da eşlerin birbirlerine masaj yapması kasların gevşemesine yardımcı olacaktır. En önemli konulardan birisi de çiftlerin birbirleriyle yaşadıkları bu sıkıntılı süreci paylaşmalarıdır. İyi iletişim bu sorunların üstesinden gelmede çok daha iyi olacaktır.