Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş, sadece evlilerin değil bekarların da üreme sağlığını kontrol ettirmesi gerektiğini belirtti.

Bülent Tıraş, üreme becerilerinin modern hayat şartları ve beslenme tarzının değişmesine bağlı olarak gün geçtikçe azaldığına işaret ederek, üreme sağlığının korunmasının yakın gelecekte devlet sağlık politikası haline getirilmesi gerekeceğine vurgu yaptı.

Erkeklerde sperm sayısının gittikçe azaldığını söyleyen Tıraş, şunları kaydetti: "Bu gittikçe kısırlaşıldığının somut bir göstergesidir. Son rakamlara göre bir yıl korunmadan cinsel ilişkiye girilmesine rağmen 100 çiftten 15'i çocuk sahibi olamıyor. Evlilik ve çocuk planı olan bireyler evlenmeden önce muhakkak gereken testleri yaptırmalıdır. Sadece evli çiftler değil bekarlar da üreme sağlığını kontrol ettirmelidir. Üreme kabiliyetinin şansa bırakılmaması gerekir.''  Tıraş, üreme sağlığının kontrolü için yapılması gereken testler hakkında bilgi vererek, "Erkek de kadın da evlenmeden önce üreme sağlığını muhakkak kontrol ettirmelidir. Erkekler için bu kontrol kısa sürede gerçekleşebilir ve çok daha kolaydır. Erkeğin yaptıracağı sperm testi üreme sağlığı ile ilgili bilgiye ulaşmakta yeterli olabilir. Kadınlar için bu durum biraz daha karmaşık olabilir. Kadın hastalıkları uzmanına başvurup muayene olması kadının üremesi hakkında bilgi sahibi olunması için yeterli değildir. Öncelikle AMH testi ile yumurta rezervi hakkında bilgi edinilebilir. Rahimde şekil bozukluğu, endometriozis, polikistik over araştırılmalı, cerrahi müdahale yapılması gerekiyorsa işlemler kadının üreme sağlığına zarar vermeden gerçekleştirilmelidir" ifadelerini kullandı.

Kanser hastası olan kişiler için üreme konusunda her şeyin bitmediğine işaret eden Tıraş, teknoloji sayesinde iyileşme süreçleri hızlandırılan kanser hastalarının radyoterapi ve kemoterapi öncesinde mutlaka sperm ve yumurtalarını dondurması gerektiğine vurgu yaptı.  

"Obezite, kısırlıkta etkili"

Bülent Tıraş, çevre, su ve hava kirliliği gibi faktörlerin kısırlığın sebepleri arasında ilk sırada yer aldığının altını çizerek, ''Sanayide kullanılan ağır metaller, gıdalar, suyla ve havayla alınan yabancı maddeler, kısırlığı tetikleyen faktörlerdir. Obezite de kısırlıkta çok etkilidir. Öyle ki vücuttaki 10 kilo fazlalık, kısırlık riskini önemli oranda artırır. Sigara, kadınlarda yumurtalık üretimini azaltarak hamileliği engeller; erkeklerde ise sperm sayısı ve hareketleri üzerinde zararlı etkisi vardır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, kadınlarda tüplerin tıkanmasına neden olur" değerlendirmesinde bulundu.