Bacak damar tıkanıklığı ilerleyen yaş ile birlikte görülen, yaşam kalitesini oldukça düşüren bir tıkanıklık sorunudur. Bacaklardaki atardamarların genellikle damar sertliği sorununa bağlı olarak tıkanması sonucu, bacaktaki baldır kaslarında ağrı meydana gelir. Oluşan bu ağrılar genellikle kısa süreli dinlenme ile geçer. Yürürken bacaklarda ağrı oluşması, ayak parmaklarında morarma ve geçmeyen yaralar, parmakların ya da ayakların kömür rengine dönüşmesi bacak damar tıkanıklıklarında en sık karşılaşılan belirtilerdendir. Bacak damar tıkanıklıkları erken dönemde tedavi edilirse, oluşabilecek ciddi durumların önüne geçilebilir. Bacak damar tıkanıklıklarında tedavi yöntemleri şöyledir: 

1- Gündelik yaşamda değişiklik yapılması

Bacak damar tıkanıklığına neden olan bazı özel durumlar da mevcut olabilir. Sigara kullanımı damar tıkanıklığına neden olan en büyük etkendir. Tedaviye başlamadan önce kişi, sigarayı muhakkak bırakmalıdır. Sağlıklı bir yaşam sürdürmek, dengeli beslenmek ve düzenli spor yapmak gibi gündelik yaşamda yapılacak değişimlerle damar tıkanıklığı önlenebilir. 

2- Diğer hastalıkların tedavi edilmesi

Yüksek tansiyon, şeker ve kalp hastalığı olan kişiler öncelikle bu hastalıkların ortadan kaldırılmasına yönelik bir ilaç tedavisi almalıdır. Kişi bu hastalıklara yönelik düzenli ilaç kullanmalıdır. Yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve kalp rahatsızlıkları gibi problemlere müdahale edilmezse, bacak damar tıkanıklığı görülebilir. 

3- Düzenli egzersiz ve spor yapılması

Düzenli egzersiz yapılması, bacak damar tıkanıklığında oldukça önemli yer tutar. Yürümek, damar tıkanıklığı şikayetlerini ortadan kaldırmaya yönelik oldukça etkili bir egzersizdir. Günde en az yarım saat hafif ya da orta tempolu yürüyüş, baldırlarda oluşabilecek ağrıyı önlemektedir.  Bacakta oluşan damar tıkanıklığı dışında, düzenli yürüyüş vücut için oldukça faydalı bir aktivitedir. Damarlarda oluşabilecek tıkanıklıkları önlemek adına egzersiz yapılması büyük önem taşır. 

4- İlaç tedavisi

İlaç tedavisi uygulansa da, hiçbir ilaç tedavisi bacaklarda oluşan tıkanıklıkları açamaz. Uygulanan ilaç tedavisi genellikle kan sulandırmaya yardımcı olan, dolaşımı düzenleyen ve kılcal damarları genişleten ilaçlardır. Kan sulandırıcı ilaçlar yardımı ile yürümek kolaylaştırılabilir. 

5- Damar tıkanıklığının bazı tekniklerle açılması

Damar tıkanıklığı tedavisinde en sık uygulanan ve güvenilir yöntemlerden biri olan anjiyoplasti, etkili bir tedavi yöntemidir. Anjiyoplasti tekniği ile ameliyata ihtiyaç duyulmadan tıkanıklık giderilmektedir. Hastaların işlem gerçekleştikten sonra aynı gün evlerine dönebilmesi de bu tekniğin avantajlarından biridir. Anjiyoplasti sırasında damar içini görüntüleyen teknikten faydalanılır. Tam tıkanıklık durumu söz konusu ise, tel ve balon yardımıyla tıkanık olan damarlar açılmaya çalışılır. 

Kardiyoloji Uzmanı Yrd. Dç. Dr. Murat ŞENER