Ramazan ayıyla birlikte iftarın geç saatte açılması, bu nedenle sahura kadar uyanık kalınması birçok kişinin uyku düzenini olumsuz etkiliyor. Yeterli ve düzenli uyku kişinin kalbini, kilosunu, metabolik faaliyetlerini, yani kısacası tüm vücutsal faaliyetlerine etkide bulunuyor.

Ramazan ayında uyku düzeninin bozulmasının yol açabileceği sorunlara dikkat çeken Fizyoterapist Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, iyi bir gece uykusu hakkında bilgi vererek faydalarını şöyle sıraladı:

Hafızayı geliştirerek, uyku sırasında beynin yapılanmasına ve yenilenmesine yardımcı olur. İyi bir uyku hafızayı güçlendirir. Az uyumak zararlı olduğu gibi, çok uyumak da zararlıdır. Çok uyuyan kişi günlük yaşantısında afallar, sürekli yorgun hisseder ve yaşam kalitesi düşer. Düzensiz ve az uyumak, vücutta ödeme sebep olur. Ödem ise; kalp hastalıkları, felç, diyabet, eklem hastalıkları ve erken yaşlanma gibi rahatsızlıklara neden olur.

Özellikle okul çağındaki çocukların muhakkak erken ve düzenli uyumaları gerekmektedir. İyi bir uyku düzeni olan çocuklar derslerinde başarılı ve işlerinde yaratıcıdır. Zayıflamayı düşünen kişiler, uyku düzenlerini sağlayamadıkları takdirde kilo verme girişimleri başarısızlıkla sonuçlanabilir.