Toplumda birçok kişiyi sıklıkla etkileyen baş ağrısının ağrı kesici kullanımıyla ilişkili olduğunu belirten Nöroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Sevda Sarıkaya önemli açıklamalarda bulundu. 

Baş ağrısı şikâyetinin toplumun %90’ını etkilediğini söyleyen Sarıkaya, ağrı kesici kullanımıyla ilgili uyarılarda bulundu. En fazla görülen baş ağrısı tiplerinin migren ve gerilim tipi baş ağrısı olduğunu dile getiren Sarıkaya, baş ağrısı şikâyeti yaşayan kişilerin yaptığı en büyük yanlışın öncelikli olarak ağrı kesici kullanımına başvurması olduğunun altını çizdi. 

Sarıkaya sözlerini şöyle sürdürdü: “Migren atağı sıklaşan kişiler şikâyetleriyle bağlantılı olarak daha fazla ağrı kesici almaya başlar. Hasta neredeyse her gün ağrı kesici kullanımına başlar. Burada altını çizmem gereken şey ağrı sayısının artmasının nedeni fazla ağrı kesici kullanımıdır. Vücut ağrı kesicilere karşı direnç kazanır ve etkisi çok kısa sürmeye başlar. Bu duruma ise  “Ağrı Kesici Kötüye Kullanımı Baş Ağrısı” adı verilir. Ağrılar bu hale geldikten sonra tedavisi oldukça güçleşir. Baş ağrısı tedavisi hem doktor hem de hasta sabrı gerektirir çünkü başlanan tedavi etkisini en az bir ay sonra gösterecektir.”