Kulak Burun Boğaz Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Almaç, grip ve soğuk algınlığı tedavisinde antibiyotiklere gerek olmadığını söyledi.

Grip ve soğuk algınlığına ilişkin açıklamalarda bulunan Almaç, soğuk algınlığının daha hafif, gribin ise daha ağır seyrettiğini belirtti."Toplumda paçavra hastalığı' olarak bilinen gribin, insanı yatıran ve zor atlatılan bir hastalık olduğunu iletti. Grip ve soğuk algınlığının mevsimsel hava değişimleri, iş ve okul gibi halka açık yerlerde sıkışık yaşama zorunluluğundan kaynaklandığını söyleyen Almaç sözlerini şöyle sürdürdü: "Okul ve iş yerlerinde halkımızın dikkatli olması gerekiyor. Ellerimizi temiz tutmalıyız."

"Antibiyotik kullanmayın"

Antibiyotiklerin en fazla grip hastaları tarafından kullanıldığını söyleyen Almaç, antibiyotiklerin grip ve soğuk algınlığında etkili olmadığını, antibiyotiğin virüs denilen bulaşıcı hastalıklarda yeri olmadığını vurguladı. Almaç, hastalara önemli tavsiyelerde bulundu: "Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklar ilaç kullanmadan 4-5 günde ıstirahat ederek iyeşebiliyor. Buna ek olarak bol sıvı tüketin. Ateşiniz yüksekse ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlar ve burun spreyi kullanıabilirsiniz. Ayrıca tavuk suyuna çorba içmek de iyi gelecektir.Bu dönemde bakımınıza dikkat etmelisiniz."