İngiliz bilim insanları, yaptıkları beyin taramalarında belirli bölümlerin Alzheimer ve Şizofreni hastalıklarına karşı direncinin daha zayıf olduğunu ortaya çıkardı.

Yapılan araştırma, beyindeki bu bölgelerin ergenlik çağında geliştiğini ancak yaşlılık haliyle bozulmaların başladığını gösteriyor. BBC’nin haberine göre, Tıbbi Araştırma Konseyi'nden bir ekibin yürüttüğü çalışmada, MRI (Manyetik rezonans görüntüleme) makinesi ile 484 gönüllünün beyni incelendi. Yaşları 8 ile 85 arasında değişen bu gönüllü insanların, yaşlandıkça beyinlerinin nasıl değiştiği takip edildi.

Taramada çıkan sonuçlarda farklı beyin görüntülerinde birtakım benzerlikler dikkat çekti. Yapılan incelemeye göre beynin geç gelişen bölümleri, aynı zamanda yaş ilerledikçe de gerilemeye başlıyor. Araştırmacılar şizofreni ve alzheimer hastalarının raporlarını karşılaştırdığında, beynin aynı kısımlarının etkilendiğini saptadılar. Bu veriler ise farklı hastalık olsalar da alzheimer ile şizofreni arasında bir bağlantı bulunabileceği ihtimalini güçlendirdi.

Araştırmayı yönetenlerden biri olan Profesör Hugh Perry yaptıkları incelemelerle ilgili olarak şunları söyledi: "Uzmanlar önceleri şizofreniye 'demans (bunama) başlangıcı' ismini verirdi ancak şimdiye kadar iki rahatsızlığın beynin aynı bölümüyle alakalı olduğuna dair hiçbir kanıt bulunamamıştı. Yaptığımız bu kapsamlı araştırma, beynin bu bölgesindeki gelişim, yaşlanma ve hastalıklar üzerine önemli veriler ortaya koyuyor."

Ortaya çıkarılan bu verilerin, bu ve benzeri hastalıkların erken teşhisi için önemli bir gelişme olabileceği söyleniyor. Ancak yine de doktorların beynin bölgelerini inceleyerek kimin alzheimer ya da şizofreni hastalığına yakalandığını tespit etmesi zor görünüyor.