İlk başlarda günlük hayatı etkilemeyen, yalnızca basit unutkanlıklardan ibaret olan Alzheimer, zaman ilerledikçe günlük aktiviteleri de etkilemeye başlar ve kişiyi başkasının yardımına muhtaç bırakır. Alzheimer hastalığının habercisi olarak değerlendirilebilecek birkaç belirti de mevcuttur.

1. Unutmaya başlama

Alzheimer hastalığının başlangıcında, özellikle yakın zamanda yaşanmış olaylar unutulur ve insan isimleri rahat bir şekilde hatırlanamaz. Bu unutkanlıklar günlük hayatı etkileyecek düzeyde ilerler.

2. Günlük işleri yapamama

Hastalığın etkisi altına girmeye başlayan kişiler gün içerisindeki yemek yapma, alışveriş yapma, ev aleti çalıştırma gibi basit işlerde dahi zorluk çekerler, kimi zaman bu işleri gerçekleştiremezler.

3. Kelime bulamama

Konuşma sırasında sık sık kelime bulmakta güçlük çekme ya da kelimeleri birbirine karıştırma Alzheimer hastalığının belirtileri arasındadır.

4. Yolları karıştırma

Daha öncesinden bilinen yollar gittikçe karıştırılmaya, bulunamamaya başlar. Tarihler de unutulur ve sık sık karıştırılır.

5. Karar Verememe

Karar vermekte zorluk çekmelere sıkça rastlanır. Hangisinin doğru hangisinin yanlış olduğunu anlamakta sıkıntılar yaşanır. Bunun sonucunda da nedensiz ağlamalar baş gösterebilir.