Aile içinde yaşanan şiddet sadece bireyleri değil kişilerin birbirlerini de etkiliyor. Bu nedenle kuşaktan kuşağa geçen şiddeti ortadan kaldırmak son derece zor bir hal alıyor. Aile içi şiddetin çocuklara etkisi de saymakla bitmiyor. Şiddet ortamında yetişen çocuklar büyüdüklerinde problemleri çözmek için şiddete başvuruyor.

1. En çok çocuklar etkileniyor

Anne ve baba arasındaki şiddet çocuğu olumsuz yönde etkiliyor. Ailesinde şiddete maruz kalan çocuklar, büyüdükleri zaman kendi eş ve çocuklarına da şiddet uygulamaya meyilli oluyorlar.

2. Anne hırsını çocuktan çıkarıyor

Kocasından şiddet gören kadınlar, çocuklarına karşı daha şiddetli davranabiliyorlar. Yapılan araştırmalar kocası tarafından şiddet uygulanan kadınların birçoğunun çocuklarına da şiddet uyguladığını gösteriyor.

3. Çözüm için şiddet tercih ediliyor

Şiddet ister çocuğa karşı olsun ister ebeveynler arasında olsun, şiddete tanıklık eden çocuklar gündelik hayattaki problemlerini çözmek için şiddete başvuruyorlar. Sorunları çözüme ulaştırmanın yolunun şiddetten geçtiğini düşünüyorlar.

4. Duygusal şiddet önemsenmiyor

Şiddet denildiği zaman ilk akla gelen fiziksel müdahale oluyor. Aslında hakarete uğrayan, incinen ya da alaya alınan çocukların kaldığı duygusal şiddet, kimi zaman fiziksel şiddetten daha zararlı olabiliyor.

5. Güvensizliği arttırıyor

Şiddeti en yakınları olan ebeveynlerinden gören çocuklarda güven duygusu yavaş yavaş kaybolmaya başlar. Bu çocuklar gittikçe tüm insanlara karşı güvensizleşmeye başlarlar. Bu da insan ilişkilerini ciddi oranda etkiler.

6. Çocuklar kendilerini suçluyor

Pek çok çocuk anne ve babaları kavga ettiğinde, sanki sorumlusu kendisiymiş gibi düşünür. Özellikle küçük çocukların düştüğü bu yanılgı, anne ve babalar tarafından giderilmediğinde büyük bir çıkmaz oluşuyor.