Op. Dr. T. Gökhan Haytoğlu vücut şekillendirme üzerine birçok sorumuzu yanıtladı. Vücut şekillendirme ameliyatının önce ve sonrasında yaşanan tüm süreçleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

1. Vücut şekillendirme nedir?

Vücut şekillendirme, popo, meme, karın bölgesi, kalça, bacak ve kol gibi bölümlerin bozulmaya uğramasının ardından yeniden şekillendirmeyle düzeltilmesi uygulamasıdır.

2. Vücut şekillendirme ameliyatından kimler faydalanabilir?

Vücut şekillendirme işlemi yapılırken anestezi uygulamaları gerekmektedir. Damardan yapılan sakinleştirici ve genel anestezi seçenekleri yer almaktadır. Bu sebeple öncelikle hastanın anestezi kısıtlamalarına takılmaması gerekiyor. Bunun dışında obezite cerrahisine başvurup 60 ile 70 kilo arasında zayıflamış kişiler de vücut şekillendirmeye başvurmaktadır. Ayrıca yaptıkları diyet ve sporun karşılığında bekledikleri vücut ölçülerine erişememiş kişiler de vücut şekillendirmeye başvurabilmektedir.

3. Vücudun hangi bölgelerine uygulanır?

Yaşanan kilo kaybının sonrasında gerçekleştirilen yapılacak vücut şekillendirme ameliyatı yağ ve derinin desteklenmesine yardımcı olan deri altında yer alan dokuların biçimi düzeltmeye yarar ve sarkmış deri fazlalıklarını giderir. Ameliyat, yüzden başlayarak kollar, memeler, karın bölgesi, mide bölgesi, cilt sarkıntıları ya da fazlalıkları, bel, böğür bölgesi, popo ve bacak gibi geniş çaplı alanlara uygulanabilmektedir.

4. Ameliyat işlemi nasıl uygulanır?

Yapılacak vücut şekillendirme ameliyatı, hastanın ihtiyaçlarına göre planlanmalıdır.  İşlemler bazen tek seansta tamamlanabileceği gibi bazı durumlarda da kombin halde geçen 2 seansta da tamamlanabiliyor. Örneği bir hastanın memelerin sarkma, bel ve karın bölgelerinde yağlanmalar, karında cilt sarkmaları varsa yapılacak genel anestezi ardından tüm işlemler tek bir seansta tamamlanabilmektedir. 

5. Ameliyat sonrası süreç nasıl gelişir?

Sonraki süreçte hasta bazı durumlarda 1 bazı durumlardaysa 2 gece hastanede yatabiliyor. Hastanın yaşam kalitesini düşürecek düzeylerde ağrı gözlemlenmiyor. Çoğu zaman hafif ağrı kesicilerle bu süreç kontrol edilebiliyor. Ameliyat sonrasındaki en önemli etken istirahattir. Ameliyatın etkilerinden kurtulabilmek için hastanın 1 hafta ile 10 günlük süreçte dinlenmesi gerekmektedir.