Uzm. Dr. Banu Serbes Kural lazer epilasyonun merak edilenlerini 4 adımda anlattı.

1. Lazer epilasyon nedir?

Lazer Epilasyon ışık belli bir dalga boyu kullanılarak ısıya dönüştürülür ve bu ısı da kıl köklerine doğrudan kalıcı hasar vererek yeniden kıllanmayı önler.

2. Lazer epilasyon hangi durumlarda uygulanır?

Eğer kişide kıllanmaya yönelik hormonsal bir rahatsızlık bulunuyorsa bu kişilerde lazer epilasyon etkili olmayacaktır. Bunun dışında ergenliğini tam olarak bitirememiş çocuklar için de durum aynı şekildedir. Ergenlik öncesi lazer epilasyon yapıldığında hormonlardan dolayı kıllar çıkmaya devam etmektedir. Bu gibi durumların dışında lazer epilasyon kullanılmaktadır.

3. Lazer epilasyon yöntemleri nelerdir?

Lazer epilasyonda kullanılan farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler kişinin kıl ve ten rengine göre değişiklik gösterebilmektedir. Lazer epilasyonda en çok tercih edilen yöntem Alexandrite yöntemidir.

4. Olumsuz sonuçları var mıdır?

Lazer epilasyon alanında yeterli seviyede bilgi sahibi olmayan insanların bu işlemi yapması halinde cilt yanıkları gibi bazı sorunlar oluşabilmektedir. Bunu yanı sıra uygun epilasyon yöntemi kullanılmadığında da operasyon etkisini gösteremiyor ve daha kötü sonuçlara neden olabiliyor.