Hastanın dosyasını hastane hastane taşıma dönemi bitiyor

Sağlık Bakanlığının "dijital hastane" projesiyle hasta bilgileri artık aynı sistemde depolanacak, gerektiğinde hastanın izniyle başvurduğu hekim tarafından görülebilecek.
Sistem sayesinde hastalar yaptırdıkları tetkikleri bir hastaneden başka bir hastaneye taşımak zorunda kalmayacak.
 
Özel muayenehane dönemi 18 Nisanda bitiyor

Kamuda görevli hekimler için özel muayenehane dönemi 18 Nisanda sona erecek, muayenehanesini kapatmayan veya herhangi bir özel sağlık kuruluşunda çalışmaya devam edenler, ilişikleri kesilmek üzere görev yaptıkları üniversiteye bildirilecek. Sağlık Bakanlığınca yayımlanan genelgeyle "Torba Yasa"yla getirilen "Tam Gün" düzenlemesiyle ilgili hususlara açıklık getirildi.
 
Anne ölümlerini azaltmak ''kadının da elinde”

Anne ölüm oranlarında, önceki yıllara oranla ciddi düşüş elde eden Türkiye’de, anne ölümlerinin yüzde 60'ının önlenemez, yüzde 40'a yakınının ise önlenebilir olduğu bildirildi. Önlenebilir anne ölümlerinin de yüzde 70'nin ''kadının hizmet talep etmemesi''nden kaynaklandığı belirtilirken, bu nedenle gebelerin mutlaka aile hekiminin takibinde gebelik sürecini geçirmesi gerektiği ifade edildi.
 
Çocuklara sağlıklı yaşamı "Gürbüz ile Elif" anlatacak

Sağlık Bakanlığı, 4-8 yaş arasındaki çocukları obeziteden korumak için çizgi film şeklinde kamu spotları hazırlattı. "Gürbüz" ile kardeşi "Elif" karakterleri üzerinden sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite, anne sütü ve aşılamanın önemi, sigaranın zararları gibi konularda mesajlar verilecek.
 
Yurt dışındaki hekimlere maille "dön" çağrısı

Sağlık Bakanlığı, yurt dışında çalışan yaklaşık 2 bin 500 Türk hekime, üç yıl Türkiye'de çalışma koşuluyla mecburi hizmetten muaf tutulacaklarını belirten, bilgilendirme maili atarak, "Türkiye'ye dönün" çağrısı yaptı.
 
Her yaştan Suriyeliye çocuk felci aşısı
Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak son 4 ayda Türkiye'ye gelen her yaştan 110 bin Suriyeliye Cilvegözü Sınır Kapısı'nda tedbir amaçlı çocuk felci aşısı yapıldı.
Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü işbirliği ile çocuklara yönelik başlatılan aşı kampanyasında, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan giriş ve çıkış yapan her yaşta Suriyeliye aşı uygulanıyor.
 
Tekrarlanan kabuslar, psikolojik rahatsızlık belirtisi olabilir

İngiliz bilim adamları, çocukluk döneminde çok sık tekrarlanan kabusların ve gece terörünün, çeşitli psikolojik rahatsızlıkların belirtisi olabileceği uyarısında bulundu.
Warwick Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya 3-12 yaşları arasında 6 bin 800 çocuk ve aileleri katıldı. Çocukların büyük bir kısmının arada sırada kabus gördüğüne işaret eden bilim adamları, ancak sık sık tekrarlanan kabusların ciddi bir sorunun belirtisi olabileceğini söyledi.