Annenin kan örneğiyle "Down" testi

Down Sendromu riskini, anne karnında tespit etmek için "amniyosentez" yerine, anne adayından alınan kan örneği ile tanı konulabiliyor. Kişi başına maliyeti yaklaşık 3 bin avroyu bulan testte yalnızca Down Sendromu inceleniyor.

18 yaş altına sağlık güvencesi

Genel Kurul'da kabul edilen torba tasarıya göre, 18 yaşından küçükler, hiçbir şart aranmadan sağlık yardımı alabilecek. Türkiye'ye eğitim almak için gelen her kademedeki yabancı öğrenciler de genel sağlık sigortasından yararlanabilecek. Şu anda sadece yabancı üniversite öğrencileri bu haktan yararlanıyor. 

1 sigara ömrümüzü 11 dakika kısaltıyor!

Dünya Sağlık Örgütü tarafından tüm dünyada ve ülkemizde 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü olarak kutlanıyor. Yapılan çalışmalar, içilen 1 sigaranın hayatın ortalama 11 dakikasını kısalttığını gösteriyor. 

İyot eksikliği bebeğin zekasını etkileyebilir

Araştırmacılar, hamilelik sırasında iyot eksikliğinin bazı bebeklerin zekasını olumsuz etkileyebileceğini ortaya koydu. Uzmanlar, çocuk doğurma yaşındaki kadınların, süt ürünleri ve balık yiyerek iyot seviyesini sağlıklı bir düzeyde tutmasını tavsiye ediyor. Aşırı iyot eksikliği, önlenebilir beyin hasarlarına yol açabiliyor.

Eczacılık ekonomisi nereden nereye

2002-2012 yılları arasında eczanelerin ekonomik yapısının çok değiştiğini belirten Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Harun Kızılay, eczacıların gün geçtikçe kan kaybettiğini ve bu duruma bir an önce çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

Tek tip grip aşısı 

ABD'li araştırmacılar, birçok grip virüsüne karşı koruma sağlayabilecek bir aşı üretme yöntemi bulduklarını duyurdu. Henüz insanlar üzerinde denenmeyen yöntemin, evrensel bir aşıya dönüşmesinin zaman alabileceği belirtiliyor.