Bir kilogramlık bebeğe anjiyo (yapıldı)

 
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesinde, aort damarındaki darlık nedeniyle solunum sıkıntısı çeken 1 kilogramlık prematüre bebek, Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kazım Üzüm ile öğretim üyeleri Prof. Dr. Nazmi Narin ve Doç. Dr. Ali Baykal tarafından anjiyo yöntemiyle tedavi edildi. Narin, bebeğin kilosunun yaklaşık 300 gram arttığını belirterek, hayati tehlikeyi atlattığını, kuvözde tedavisinin sürdüğünü bildirdi.
 
Yunanistan'da sağlık sistemi çökme noktasında
 
Ekonomik darboğazda bulunan Yunanistan’da, mali krizle mücadele kapsamında sağlık alanında yapılması kararlaştırılan reformlara itiraz eden devlet hastanelerinde görevli doktorların art arda sürdürdükleri grevler, ülkedeki sağlık sistemini durma noktasına getirirken, eylemlerin sona ermemesi durumunda hükümetin sağlık sisteminde yeniden yapılanmaya gitmeyi planladığı belirtildi.
 
"Plastik şişe ve bardaklar migreni tetikleyebilir"
 
Plastik şişe ve bardakların üretiminde kullanılan "Bisfenol A" maddesinin migreni tetikleyebileceği belirlendi. Kansas Üniversitesi'nden bilim adamları, fareleri 3 günde bir Bisfenol A (BPA) maddesine maruz bıraktı ve hayvanların davranışlarını gözlemledi. Bu kimyasala maruz kaldıktan yarım saat sonra farelerin daha az aktif olduğu, gürültü ve ışığa daha duyarlı hale geldiği, daha çabuk korktuğu ve baş ağrısı belirtileri gösterdiği belirtildi.
 
Erkekler için doğum kontrol hapı yolda
 
Avustralya'daki Monash Üniversitesinden bilim adamları, spermin ilerlemesinde rol oynayan 2 proteinin faaliyetini engelleyerek fareleri kısırlaştırdı. Böylece erkekler için doğum kontrol hapının geliştirilmesinde bir adım daha atılmış oldu. Kısır hale getirilen farelerin sağlık durumunun son derece iyi olduğu ve çiftleşebildiği belirtildi.
 
Bol sebze meyve tüketenler daha çekici görünüyor
 
Düzenli olarak sebze meyve tüketmenin sağlıklı olmanın yanı sıra çekiciliği de artırdığı belirtildi.
İngiltere'deki York ve Cambridge üniversitelerinden bilim adamlarının araştırması, sebze meyve tüketenlerin teninin daha fazla ışıldadığı ve böylece daha çekici göründüğünü ortaya koydu.