Sözleşmeli hekim uygulaması yılbaşı itibariyle başlıyor

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, gelişmişlik düzeyi düşük bölgelerde hekim görevlendirmede sorun yaşayan sözleşmeli uzman ve pratisyen doktor istihdamıyla ilgili, doktorların taleplerini alacaklarını ve sözleşmeli doktorların maddi gelirleriyle özlük haklarının daha yüksek olacağını bildirdi.

Türkiye, antibiyotik kullanımında Avrupa birincisi

Türkiye Tıbbi Cihaz ve İlaç Kurumu Başkan Yardımcısı Hakkı Gürsöz, Türkiye’nin antibiyotik kullanımında Avrupa birincisi olduğunu belirtti. Gürsöz, "Ülkemizde bir kişi günde 42 birim antibiyotik alıyor. Bu rakam Hollanda'da yaklaşık 14 birim. Ülkemiz bu değerle, 40 ülke arasında Avrupa'da birinci sırada yer alıyor" dedi. Gürsöz, "Antibiyotik Farkındalık Günü" nedeniyle yaptığı konuşmada, lüzumsuz olarak fazla miktarlarda antibiyotik kullanılmasının direnç kazanan bakterilerle savaşı kaybetme noktasına geldiğini belirtti.

Türkiye'de 20 bin çocuğun diyabetli olduğu tahmin ediliyor

Halk arasında "şeker" hastalığı olarak bilinen ve tedavi edilmediğinde organ kaybı, hatta ölüm riski taşıyan diyabet, çocuklar için de büyük tehlike oluşturuyor. Dünyada 0-14 yaşlarındaki 490 bin çocuğun diyabet hastası olduğu, her yıl 78 bin çocuğa da diyabet teşhisi konduğu bildiriliyor. Ülkemizde diyabetli çocuk sayısı yaklaşık 20 bin.

Kemik iliği naklinde, öncü olmayı hedefliyorlar

Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde kurulan "Erişkin Kemik İliği ve Kök Hücre Transplantasyon Merkezi" kemik iliği naklinde öncü olmayı hedefliyor. Güneydoğu, Doğu ve Karadeniz bölgelerindeki önemli bir eksikliği karşılamayı hedefleyen "Erişkin Kemik İliği ve Kök Hücre Transplantasyon Merkezi" düzenlenen törenle açıldı. Yakutiye Araştırma Hastanesi içerisinde oluşturulan ünite, 24 yatak kapasitesiyle bölgenin en büyük, Türkiye'deki tüm merkezler içerisinde ise ilk üçte yer alıyor.