Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu; Hasta, Çalışan Hakları ve Güvenliği Başkanı Fatma Şahin, Türkiye'deki hasta hakları uygulamasının, 2013'e gelindiğinde, dünya ülkelerinin sağlık hizmetlerindeki hasta hakları uygulamasını yakalayan bir ivme kazandığını bildirdi.

Pendik Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi'nde Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından düzenlenen "1. Hasta Hakları Eğitimi" toplantısı başladı.

Hasta hakları eğitim toplantısının açılışında konuşan Şahin, Sağlık Bakanlığı'nın yeniden yapılandırılması sürecinde, sağlık hizmetlerinde verimlilik ve etkinliği sağlamak amacıyla hasta hakları birimlerinin çalışmalarının daha nitelikli hale getirilmesi için mevcut personelin eğitimine ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu'na bağlı hastanelerde hasta haklarının 2005’ten beri uygulandığını ifade eden Şahin, şöyle devam etti: "Türkiye'deki hasta hakları uygulaması, 2013 yılına gelindiğinde dünya ülkelerinin sağlık hizmetlerindeki hasta hakları uygulamasını yakalayan bir ivme kazandı.

Bundan sonraki amacımız iletişim ve etkinliğin üst seviyeye çıkarılması, hastanelerdeki hasta hakları birimlerinden alınan geri bildirimlerle sistemin işlevselliğinin hızlandırılması ve tedaviye katılımcılığın artırılmasıdır. Bu amaçla bu yıl ilk kez düzenlediğimiz hasta hakları eğitimiyle Türkiye genelindeki hasta hakları birimlerinin niteliklerinin artırılmasını, Bakanlığın yeni vizyonunun yeniden yapılanma sürecinde anlatılmasını ve hastaların sağlık sisteminden faydalanma düzeyinin artırılmasını hedefliyoruz."

Fatma Şahin, kişilerin hastanedeki sağlığa ulaşmasını kolaylaştıran hasta hakları birimlerinin, sağlık personeliyle iletişimi artırdığını ve hastanenin başarı oranını ölçtüğünü vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü: "2013 yılı içerisinde muayene başvurularından 10 binde 6'sı hasta hakları birimlerine yapılan başvuruları oluşturmaktadır. Bu, ülkemiz için çok iyi bir başarı aslında. On binde altılık oranı incelediğimizde ise vatandaşın iletişimle ilgili sorunlar yaşadığını görüyoruz. Rahatlık görememe kavramının 'Sağlık Otelciliği' çalışmalarıyla çözümleneceğini tahmin ediyoruz."
"Sağlık Okur Yazarlığı" projesini bu yıl başlatacaklarını da anlatan Şahin, proje kapsamında yapılacak sempozyumlarla da halkın hizmetten daha etkin faydalanmasını, personelin eğitim seviyesinin yükseltilmesini ve aradaki problemlerin kaldırılmasını amaçladıklarını bildirdi.