Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Kardiyoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ceyhun Ceyhan: "Kalp hastaları klima kullandıkları ortamda hava sıcaklığını 25 derecenin altına düşürmemeli"

Yaz aylarında klimalı ortamlarda bulunan kalp hastalarının ani sıcaklık değişimlerinden kendilerini korumaları gerekiyor.

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Kardiyoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ceyhun Ceyhan, yaz aylarında sıcak ortamlar ile klima ile aşırı serinletilmiş ortamlar arasındaki giriş çıkışların kalp hastaları için önemli bir risk olduğunu bildirdi.

Yüksek sıcaklıkta vücuttaki termostat sisteminin sıcaklığı dengede tutabilmesi için damarları belirgin şekilde genişlettiğini ifade eden Ceyhan şöyle konuştu:

"Aniden klima ile fazla soğutulmuş ortamlara girildiğinde ise bu sefer damarlarda kasılma meydana geliyor. Bu da kan basıncını ve koroner damarları allak bullak ediyor. Bundan korunmak için kalp hastaları klimalı ortamda hava sıcaklığını mümkün olduğunca 25 derecenin altına düşürmemeli. 25-26 derecelerde sabit bir ısının sağlanması önem taşıyor. Klima ile serinletilmiş ortamlara girdiklerinde ve bu ortamlardan çıktıklarında ani değişiklikten kaçınılması için buna dikkat edilmesi gerekiyor.

Aşırı yükseklere dikkat!

Aşırı sıcaklığın zararlı etkilerinden kendisini kurtarmak isteyen kalp hastalarının son dönemde yayla turizmine yöneldiğine de işaret eden Ceyhan, bu noktada da uyarılarda bulunarak, şunları söyledi: "Kalp rahatsızlığı olanlar sıcak havanın olumsuz etkisinden kurtulabilmek için yayla turizmini tercih ediyor. Özellikle 2 bin metrenin üzerindeki yüksekliklerde atmosferdeki oksijen oranında fazla düşüş olabileceği için kalp yetmezliği ve koroner kalp hastalarının bu yükseklikleri tercih etmemesini öneriyoruz. Havadaki oksijen oranı düştüğünde özellikle kalp yetmezliği olan, hipertansif ve koroner damarlarında darlık olan kişilerde kalbin iş yükü artıyor. Çünkü bu hastaların oksijene olan ihtiyacı, normal kişilerden daha fazla. Bu sebeple kalp hastalarının tatil için aşırı sıcak mekanlar kadar aşırı yükseklerden de kaçınması gerekiyor. Yayla turizmine yönelen kalp hastalarına, 1000-1500 metrelik, ani sıcaklık değişimlerinin yaşanmayacağı, hava sıcaklığının daha istikrarlı olduğu, sağlık merkezlerine ulaşımda zorluk yaşanmayacak ortamları tavsiye ediyoruz."