Börülcenin kötü kolestrolü azalttığı, kabızlığı giderdiği, kanseri önleyici özellik taşıdığı ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği belirtildi.

Gazi Üniversitesi Kimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Uslu, börülcenin lif oranı en yüksek gıdalar arasında yer aldığını ve yarım bardak börülcede 5-6 gram lif bulunduğunu belirtti.

Uslu, börülcedeki lif yapısının sindirim sistemini düzenleyerek kabızlık sorununu ortadan kaldırdığını ve kötü kolesterolü azalttığını söyledi. Ayrıca yüksek lifli besinlerin tokluk hissi vermesi sebebiyle kilo almayı engelleyici rol oynadığını söyledi.

Börülcede bulunan A vitamininin , içerdiği betakarotenden kaynaklı olduğuna işaret eden Uslu, "Bu sayede hem görme duyularının daha iyi çalışmasını hem de antioksidanlı yapısından dolayı bağışıklık sistemini güçlendirici ve kanseri önleyici faydaları vardır. Bir bardak börülceyle vücudun ihtiyacı olan günlük A vitamininin yüzde 50'sini alırız" dedi.

İbrahim Uslu, börülcenin demir açısından da zengin bir besin olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi: "Ülkemizde yaygın şekilde demir eksikliği anemisi bulunmaktadır. Sadece anemi değil, sinir ve stres başta olmak üzere pek çok sorunun nedeni, demir eksikliğidir. Börülce kansızlığın yanı sıra kandaki yüksek kolesterolü de düşürür" dedi.

Börülcenin çinko açısından da çok zengin bir mineral olduğunu dile getiren Uslu, "Hücrelerin yenilenerek yaraların iyileştirilmesi için yeterli miktarda çinko alımı gereklidir. Hamilelikte de anne karnındaki bebeğin gelişimi için yeterli çinko alımına özen gösterilmelidir" diye konuştu.

"Börülce, folik asit açısından da zengindir"
Bir bardak börülcede 0,5 gram potasyum olduğunu söyleyen Uslu, "Potasyum vücuttaki su ve mineral dengesinin korunmasına yardımcı olur. Besinlerin hücre içine taşınması, sinir sistemindeki mesajların iletilmesi, kalp ve kaslar için önemlidir. Tansiyonu dengeler ve beyine oksijen taşıyarak zihin faaliyetlerini destekler" dedi.

Uslu, börülcenin folik asit açısından zengin olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti: "Bir bardak börülceyle günlük alınması gereken folik asit miktarının yüzde 50-60'ı karşılanmaktadır. Böyle önemli bir besin kaynağının ülkemizin her yöresinde tüketilmesi için çabalamalıyız."