ÜYE OL
Sektörel - 05.04.2013 - 10:23

Sağlıkta Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi Başlıyor

 

 Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile sözleşmeli ve protokollü tüm özel ve üniversite hastanelerinde, Biyometrik (Avuç İçi Damar İzi) Kimlik Doğrulama Sistemi'ne 1 Eylül'de geçilecek.

SGK'nın 2008'de sağlık karnesi ve vizite kâğıdı uygulamasını kaldırarak vatandaşlara TC kimlik numarası üzerinden sağlık hizmeti sunmaya başlamasının ardından SGK'ca sağlık yardımları karşılanmayan bazı kişilerin usulsüz sağlık hizmeti aldıkları belirlendi.
 
Bunun üzerine hizmet sunumunda vatandaşların kimliğinin doğru olarak saptanamaması ve hastaneye gitmediği halde kişilerin kimlik numaraları üzerinden tedavi yapılmış gösterilmesi gibi sorunların önlenmesi amacıyla Sağlık Uygulama Tebliği'nde değişikliğe gidildi. Değişiklikle genel sağlık sigortalısının, sağlık kurum ve kuruluşlarına müracaatında biyometrik yöntemler getirildi ve bazı illerde pilot uygulama yapıldı.
1 Eylül’de uygulamaya geçecek olan avuç içi damar tanıma teknolojisi hakkında merak edilen soruları, Fujitsu Biyometrik Teknolojiler Ürün ve İş Geliştirme Müdürü Tahir Tulgay DoktorTV’ye yanıtladı.
> e-bülten üyelİğİ

Türkiye'nin dijital sağlık platformu DoktorTV'nin haberlerine sürekli erişim için hemen e-bülten aboneliği oluşturun.