Ameliyattan sonraki günlerde, cerrahi müdahale sonucu oluşan kesintiye ve dikişe bağlı ağrı veya sızılar yaşanabilir. Bu ağrının günden güne azalacağı göz önünde bulundurulmalı ve normal karşılanmalıdır. Ameliyat olunduktan sonraki ilk birkaç saat sırt üstü yatmakta fayda vardır. Fakat sonrasında hekim izniyle yan da yatılabilir. Önemli olan, ameliyattan sonraki ilk saatlerde yatarken yastıklarla sırtın desteklenmesine dikkat edilmesidir. Ameliyat sonrasındaki aynı akşam ve sabahı, fizyoterapist veya doktor sizi ayağa kaldıracak, yürütecek, aktif ve hareket halinde olmanızı isteyecektir. Yatarken ve kalkarken gösterilen hareketler dışına çıkmamaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Genellikle uygun görülen pozisyon, yan yatar konuma gelip, bir taraftan elle desteklenip ayakların zemine basar konuma gelmesidir. Önce birkaç dakika oturur pozisyonda beklemek ve sonrasında kalkmak gerekmektedir. Ameliyat sonrası ilk kalkışlarda, baş dönmeleri yaşanabilir. Bu nedenler ani hareketlerden ve ani kalkışlardan kaçınılmalıdır. Ameliyat sonrası ilk zamanlarda 4-5 defa kalkma hareketini tekrarlamak yeterli olacaktır. Genellikle bu kalkışların çoğunun 1-2 tanesi tuvalet ihtiyacının karşılanması için, gerisi ise oda ve koridorlarda yapılan kısa yürüyüşler içindir. Problemsiz bir ameliyat sonrasında eve gidilebilir. 

Ayrıca günümüzde ameliyat sonrası gizli dikişler atılır. Bundan dolayı dikiş alınması gibi bir durum yaşanmaz. Ancak ameliyat sonrası ilk haftalarda yaraya dikkat edilmeli ve su temasından kaçınılmalıdır. Yarada iltihap veya iltihaplı akıntılar gibi bir durum görülmüyorsa 4 gün sonraya yaraya su değmesinde bir mani görülmez. Beklenmedik durumlarda bir hekim gözetimi gerekebilir. Bel fıtığı ameliyatından sonraki ilk zamanlar, günde 5-6 kez kalkılabilir. Yatışlar ve kalkışlar doktorun gösterdiği şekilde gerçekleştirilmelidir. İlk haftalarda çok kısa yürüyüşler yapılabilir. İlerleyen günlerde kendinizi zorlamayarak yürüyüş sürenizi arttırabilirsiniz. Bu yürüyüşleri yaparken dikkat edilmesi gereken nokta belin üşütülmemesi ve soğuk girmemesidir. Soğuğun girmesi ağrılara ve spazmlara sebebiyet verebilir. Ameliyattan sonraki 3 hafta fazla zorlamalı ve eğilmeli hareketlerden kaçınılmalıdır. Fakat 3. Hafta ve sonrasında bel egzersizlerine yavaş yavaş başlanmalı ve bel kasları güçlendirilmelidir. Ayrıca ameliyattan sonra yaşanan  kısa vadeli ayak uyuşmaları normal karşılanmalıdır. Bu durum birkaç hafta boyunca görülebilir. Genellikle 1. Haftadan sonra bireyin araba kullanımına izin verilir. Özellikle dikkat edilmesi gereken nokta sürekli yolculuk halindeyseniz eğer belinizin arkasında bir destek bulunması. Uzun yolculuklar genellikle otomobillerde 1 hafta sonrasında, uçak ise 3. Gün sonrasında yolculuk yapmakta sıkıntı yoktur. Ayrıca problemin görülmediği durumlarda ameliyattan 3-4 gün sonrasında yıkanabilirsiniz. Yaralar ve yara çevrelerinin 3 haftada keselenmemesi gerektiğini unutmayın. Bunlarla birlikte ameliyat sonrası bacakta ağrı olması gayet doğal bir durum olup endişe yaratmamalıdır. Bu fıtık ağrılarının yaşattığı devamlı sancılar değil geçici ve kısa süreli ağrılardır. Endişelenmemek ve doktorun verdiği tavsiyelere uymak gerekmektedir. 

Ameliyat sonrası masa başı işte bulunan bireyler 1 hafta sonrasında hafif hafif işlerine yönelebilirler. Fiziksel güç gerektirecek işlerde çalışanlar ve yük kaldıran kişilerinse 4-5 hafta sonrasında devam etmesi daha uygun görülmektedir. Evde ise fazla yumuşak ve derin koltuklarda oturmaktan kaçınılması gerekmektedir. Düz ve sert yüzeyli sandalyeleri tercih ediniz. Ortopedik yataklardan yararlanmalı ve belinizi devamlı olarak yastıklarla desteklemeye dikkat etmelisiniz. Uygun ve ortopedik ayakkabılar kullanmalısınız. Ameliyattan 2 hafta sonrasında ağrı ve benzeri spazm sorunları yaşanmıyorsa, belin hasar görmemesine dikkat ederek cinsel hayatınızı devam ettirebilirsiniz. Bel fıtığı görülen hastalarda ilk birkaç hafta aktif cinsel hayatta rol almamaları ve pasif kalmaları gerekmektedir. Ayrıca cinsel ilşki öncesi ve sonrasında alınacak ılık bir duş ve ağrı kesici, ilişki sırasında oluşabilecek ağrıların hafiflemesini ve ciddi oranda azalmasını sağlar. Ameliyat sonrası iş hayatınızda, ofiste bulunan sandalyeleri değiştirerek aralarında belinizi en rahat ettirdiğiniz sandalyeyi tercih edin. Özellikle ameliyat sonrası dönemde sandalyelerde beli destekleyen ortopedik yastıklar oluşabilecek ağrıların önüne geçmeyi sağlar. Kol ve sırt desteği olan ve tekerlekli sandalyelerin kullanımını tercih etmelisiniz. Aynı pozisyonda oturmamalı, günde birkaç kez kasların güçlenmesini sağlayacak hareketlerde bulunmalısınız. Belinizin dengelenmesini sağlamak için kalçanızı birkaç santim yukarı kaldırarak oturun. Bu oturuşunuzu dengelemenizde de yardımcı olacaktır. Belde fazla zorlamalı hareketlerden kaçınmak için ofiste bilgisayar karşısında oturmayı tercih edin. Ayrıca klavye ve farenin kullanımı için eğilmemeniz için sandalyenizin boyunun indirin bu rahatlamanızı sağlayacaktır. Ağır yüklerden ve dosyalardan kaçınılmalı beli yoracak hareketleri tercih etmemelisiniz. Bununla birlikte klimadan gelen aşırı soğuk ve sıcaklara dikkat ettiğiniz gibi hava akımlarından da kaçınmalısınız. Belde hızlı dönme gerektiren sporları yapmaktan kaçınılmalıdır. Hafif koşular, yüzme ve kondüsyon bisikletinin bu dönemde kullanılmasında sakınca bulunmamaktadır. Bel fıtığı olmuş bireyler, aynı yerlerden ya da bölgesel yerlerde yeniden görülmemesi için tüm yapılan hareketlerde bel omurgasının zorlanmamasına dikkat edilmelidir. Eğer kilolu bir birey iseniz; 45 yaşın üzerindeyseniz ve birden fazla fıtık ameliyatı geçirdiyseniz, omurganızda şekil bozuklukları görülüyorsa, ameliyattan sonraki dönemde en az 2-3 hafta, en fazla ise 1,5 ay olacak şekilde Çelik balenli korse kullanmalı fakat yatarken çıkarmayı unutmamalısınız.